FRANSA’DA MAĞAZALAR 28 KASIM 2020’DE RESTORANLAR 20 OCAK 2021’DE AÇILACAK

Macron halka sesleniş konuşmasında « Mağazalar 28 Kasım 2020 restoranların ise 20 Ocak 2021 Tarihinde açılacak.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs (Covid-19) salgını üzerine yaptığı halka sesleniş konuşmasında, ülke genelinde 15 Aralık’tan itibaren sokağa çıkma kısıtlamasının, gece 21.00-07.00 saatlerinde uygulanacağını açıkladı.

Macron, Covid-19 vaka sayısının alınan tedbirler çerçevesinde önemli seviyede düştüğünü söyledi.Yoğun bakımda bulunanların sayısında azda olsa bir düşme kaydedildiğini belirten
Cumhurbaşkanı Macron, ikinci dalgada pik noktasına ulaşıldığını ifade etti. 28 Kasım’dan itibaren temel ihtiyaç ürünü satanların dışanda diğer mağazaların açılacağını ve saat 21.00’a kadar açık kalacağını, insanların evin 20 kilometre etrafında 3 saat süreyle dışarı çıkmasına izin verileceğini dile getirdi. Daha evvel bu süre bir saat ve 1 km uygulanıyordu.Macron,ülkede günlük Covid-19 vaka sayısının 5 binin altına düşmesi halinde 15 Aralık’tan itibaren sokağa çıkma kısıtlamasının gündüz kaldırılacağını, gece 21.00-07.00 saatlerinde uygulanacağını belirtti. Noel bayramı ve yılbaşı kutlamaları nedeniyle istisnai olarak 24 ve 31 Aralık’ta sokağa çıkma yasağı uygunalmayacağını söyledi. Macron, sinema, tiyatro, gece, kahve ve barların kapalı kalmaya devam edeceğini, spor salonları ile restoranların salgının durumuna göre 20 Ocak’ta açılabileceğini kaydetti.

Macron, Covid-19 aşısına da temas ettiği halka seslenişinde Avrupa Birliği (AB) çercevesinde azami miktarda Fransa’nın aşı satın aldığını belirtti. Macron, aşı yapılması hususunda ülkede kimse zorunlu tutulmuyacağını, ama aşı kampanyası başlatılacağını bunun da Aralık ayı sonu veya 2021’in Ocak ayının başından itibaren başlanacağını duyurdu. Ülkede salgının neden olduğunu ekonomik krizin gittikçe derinleşeceğini vurgulayan Macron, ekonomik zorluklar yaşayan 4 milyon aile ve 1,3 milyon gence maddi destekte bulunacağı vaadinde bulundu.