FRANSA ÜLKÜ OCAKLARINI KAPATACAK MI ?

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yaptığı  açıklamada, Çarşamba günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında Fransa’da faaliyet gösteren Ülkü Ocakları’nın kapatılması yönünde karar alınacağını duyurdu.

Parlamentonun hukuk komisyonunda konuşan Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerinin yasaklanmasının Çarşamba günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacağını ifade etti. Darmanin, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) bağlantılı Türk milliyetçisi Bozkurtlar hareketini durdurmak için hükümetin harekete geçeceğini belirtti.

Fransa’daki  Ermeni diasporası tarafından dikilen anıtına ‘Bozkurtlar’ anlamına gelen Fransızca “Loups gris” ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin baş harfleri ‘RTE’ gibi sloganlar yazılmasının ardından Fransa’daki mevcut Ülkü Ocaklarının faaliyetlerinin durdurulup kapatılacağını duyuruldu.

Öte yandan aşırı sağ Ulusal Birlik Parti Lideri Marine Le Pen ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Darmanin, Ülkü Ocakları’nın kapatılacağını duyurarak sadece reklam yaptığını, çünkü Ülkü Ocakları Fransa’da resmi bir yapılanma değildir. Darmanin, asıl sorunu çözmüyor. Gerçek sorun halifelik yanlısı dernek Milli Görüş’tür, 71 cami ve 10 Türk okulu işletiyor” şeklinde yaptığı Le Pen’in açıklaması Fransa’nın bir sonraki hedefinin Milli Görüş olabileceğini akıllara getirdi.