PARİS’TE YAZ MEVSİMİ KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Dünya Kültür Başkenti Paris’te Zengin Yaz Kültür Etkinlikleri Başladı. Moda dünyasının başkenti olarak bilinen Paris Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Yaz mevsimi için hazırlanan Kültür, Sanat ve Spor etkinlikleriyle bundan böyle dünya Kültür başkenti olarak da tanımlanacak.
Koronavirüs salgını dolayısıyla yaklaşık iki ay tecrit uygulanacağından ötürü,Paris Belediyesi tatile gidemeyecek olan Parislilere kültür, spor, eğitim ve sanat etkinlikleriyle dolu bir yaz programı hazırladı. “Paris’te Özel Bir Yaz” adıyla düzenlenen etkinlikler ücretsiz olacak. Tatile gidemeyenler için her yıl düzenlenen geleneksel Paris Plajı daha kapsamlı bir şekilde hazırlandı. Genel olarak gençlere yönelik eğitim ağırlıklı aktiviteler ile sanatseverlere yönelik kültür-sanat faaliyetleri düzenleniyor.
Son yıllarda Yaz aylarını Paris’te geçiren Parislilerin uğrak yeri haline gelen Paris Plajı Seine nehri ile Villette Kanalı havzası çevresinde açılan kültürel ağırlıklı etkinlikler,18 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri süresince devam edecek. Gençlere ve çocuklara yönelik zengin bir program hazırlayan Paris Belediyesi, geçen yıllarda olduğunun bin benzerini nehir ve kanal çevresinde kumdan geçici plajlar oluşturdu. Bunun yanı sıra ebeveynler de unutulmadı. Geçici kütüphane, okuma salonları ve çeşitli gösterilerin yapılacağı eğlence merkezleri çocuk ve yetişkinleri ağırlıyor. Ayrıca, Pazar günleri saat 10 ila 12 arasında etkinlik alanlarında ücretsiz olarak kolektif kurslar verilecek. Paris’in park ve bahçelerinde bulunan sportif faaliyetlerin yapıldığı alanlarda Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı eğitmenler sportif etkinlikler düzenleyecek. Villette kanalı üzerine kurulan özel havuzlarda ücretsiz yüzme kursları verilecek. Temmuz ve Ağustos ayları boyunca Paris Tatil Sporları etkinliği kapsamında golf, paten, kaykay, badminton, atletizm gibi spor dallarında ücretsiz stajlar tertiplenecek. 7 ila 17 yaş arasındakiler stajlar için önceden kayıt yapılması gerekiyor. Başkente bulunan tüm müze, sanat galerileri, sergi salonlarında düzenlenen ekinliklerin bir bölümü ücretsiz bir bölümüde indirimli fiyatlarlar gençlerin hizmetine sunuluyor. 6 Temmuz günü başlatılan yüzlerce kültür ve sanat aktivitesi Eylül ayının 15’ine kadar devam edecek Uluslararası ve yerli sanatçıların katılacağı etkinlikler ücretsiz olarak Parislilere sunulacak. Konser, tiyatro oyunları, açık hava sineması, sergiler ile birlikte tüm kültür-sanat alanlarında kurslar düzenlenecek. 29 Temmuz 2 Ağustos tarihlerinde Paris Yaz Festivali 9. İlçede bulunan Jacques Decour lisesinde düzenlenecek. Şehirde bulunan park ve bahçelerde edebiyat, kompozisyon ve okuma atölyeleri açılacak, buralarda da ücretsiz kurslar verilecek. 15 Ağustos – 23 Eylül tarihleri arasında Parc Floral’da düzenlenecek olan festival kapsamında ücretsiz olarak da bir çok sanatçı bir dizi konserler verip festivali şenlendirecek.Paris Plajının açılışını yapan Paris Oda Orkestrası hafta sonları ücretsiz konserler verecek.
18 Temmuz akşamı « yüzen « sinema temasıyla başlatılan film gösterimleri 22 Temmuz – 23 Ağustos tarihlerinde geleneksel Paris Açık Hava Sineması olarak yine Parc de la Villette’e devam edecek. Zengin bir programı olan sinema etkinliği ücretsiz olarak isteyen herkes film izleyip sanat ve sinema etkinliklerinden yararlanılabilecek.