FRANSA’DA KUTSAL MEKANDA ÇIRILÇIPLAK SOYUNAN SANATÇI PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

HZ. İsa’nın annesi “Meryem Ana”nın görüldüğü söylenen, katolikler tarafından kutsal sayılan Fransa’nın Lourdes kentindeki kutsal alanda kendini çıplak olarak sergileyen. Deborah de Robertis adlı 36 yaşındaki feminist sanatçı, Tarbes mahkemesi tarafından para cezasına çarptırıldı.
Toplumun dikkatine çekmek için kutsal ve tarihi alanlarda soyunarak kendi vücudunu sergileyen Robertis, kutsal sayılan mekanda üstünü çıkarıp ellerini göğüslerinin hizasında birleştirdi ve başına mavi bir örtü koyan sanatçı, çevredekilerden tepki gördü. Olay yerine çağrılan polis tarafından gözaltına alınan Robertis’in birkaç saat gözaltında tutulup daha sonra serbest bırakıldığı belirtildi.
Tarbes şehri savcısı, sanatçı Robertis’in sanatsal bir gösteri için böyle bir eylemde bulunduğunu ifade etti. 36 yaşındaki sanatçı çıkarıldığı mahkemede yargılandı ve iki bin euro para cezasına çarptırılan sanatçı cezanın bin eurosunu ödeyecek geri kalan bin euro para cezasını ise ileride buna benzer bir eylemde bulunursa ertelenen para cezası da yeni verilecek ceza ile birlikte ödeyecek.Feminist sanatçının, daha önce Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi’ndeki Mona Lisa tablosu önünde 2017 yılında soyunup vücudunu teşhir etmişti. Sanatçının avukatı Me Marie Dosé, “Bunun müvekkilinin ilk ceza mahkumiyeti olduğunu” belirterek sanatçı . Deborah de Robertis’in sanatçı kişiliği dolayısıyla soyunduğunu savundu.