FRANSA’DA YAPILAN YEREL SEÇİMLERDE 2 TÜRK BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ

Fransa’da yerel seçimlerde Macron’un partisi oy kaybına uğrarken Ekoloijist Yeşiller oy patlaması yaptı.Fransa’da yerel seçimlerin ikinci turu katılımın düşük olmasından dolayı sönük geçerken, Ekolojik Yeşiller Sosyalist partiyle yaptıkları ittifak sonucu önemli belediye başkanlıkları elde ettiler. İlk olarak, Fransa’da yaşayan iik Türk Fransa’da belediye başkanı seçildi. Agnes Evren, başkent Paris’in 15 bölge belediye başkanı olurken,Metin Yavuz adlı Türk vatandaşı Paris’in banliyösü Valenton belediye başkanlığını kazandı.Fransa’da yerel seçimlerin ikinci turu Covid-19 gölgesinde yapıldı. Fransa’da yerel seçimlerin ikinci turu 74 gün aranın ardından bugün yapılıyor. Fransa’da yerel seçimlerin ikinci turu 74 gün aranın ardından bugün yapılıyor. Fransızlar yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında ara mesafe koruyup ve maske takarak sandık başına gitti.

2020 Yerel Seçimler : Seçmenlerin yüzde 60’ı sandığa gitmedi. İlk turu 15 Mart tarihinde yapılan, Covid-19 salgını yüzünden ertelenen Yerel Seçimlerin ikinci turu bugün yapıldı. Katılımın çok az olduğu seçimlerde yüzde 60 oranında seçmen oy kullanmadığı açıklandı. Paris belediye başkanı Anne Hidalgo ikinci kez seçildi. Başbakan Edouard Phillipe Le Havre’da belediye başkanı seçimini kazandı.Kazandıkları bazı büyük şehir belediyelerinden dolayı yerel seçimlerin galibi olarak Yeşiller Partisi gösterildi. Macron’un başında bulunduğu iktidar partisi hezimete uğradı.

Seçmenlerin yüzde 60’ı oy kullanmak için sandığa gitmediği ikinci tur seçimleri Sönük geçti. Seçimlerde oy kullanmaya giden seçmenlerin maske takmaları zorunlu kılındı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada seçim bürolarına 11 milyon maske ile 60 ton antiseptik el dezenfektanı dağıtıldığı açıklandı.

Macron’un Partisi hezimete uğrarken, Yeşiller seçimlerden zaferle çıktı. Toplam 4 820 büyükşehir, il, ilçe, kasaba, beldelerde gerçekleşen seçimlerde aşırı sağ partisi Ulusal Birlik Partisinin oy oranlarını arttırdığı görüldü. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi büyük yenilgi aldı. Ekolojist Parti Yeşiller oy oranını arttırırken, bir çok şehirde Sosyalist Parti ve diğer sol partilerle yapılan koalisyon sayesinde seçimleri kazandı. Bir çok küçük şehir ve kasabada birinci parti olan Yeşiller’in Strazburg, Lyon, Bordeaux ve Tours gibi büyük şehirlerde kazanması dikkat çekti.

Merkez sağ Cumhuriyetçi Parti bir çok şehirde birinci parti olarak çıkarken, aşırı sol partilerin oylarının eridiği görüldü. Başbakan Philippe Edouard aday olduğu Le Havre kentinde yüzde 58,8 oranında oy alarak Belediye Başkanı seçildi.

Paris Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine favori olarak giren Sosyalist Anne Hidalgo beklenildiği gibi seçimi yeniden kazandı. Oyların yüzde 50’sini alan Hidalgo, Cumhuriyetçiler Partisi adayı Rachida Dati ile iktidar partisi adayı Agnes Buzyn’in önünde seçimi bitirerek yeniden Paris Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı elde etti. Fransa eski başbakanlarından Eduard Baladür’ün yıllarca başkanlığını yaptığı Paris’in 15’nci bölge belediye başkanlığını Türk kızı Agnes Evren kazandı. Yıllardır Fransa siyasetinin içinde olan eski başbakanlardan Alain Juppe’nin Partis’inde ve yakın ilişkileri olan Metin Yavuz da Valenton belediye başkanlığı seçimini kazandı. Ayrıca, belediye başkan yardımcılığı ve encümen olarak seçilen Türklerin sayııs geçen yıllara oranla daha fazla.

Fransız Aşırı sağcı parti Ulusal Birlik Partisi adayı Louis Alliot yüzde 53,1 oranında aldığı oy ile Perpignan Büyükşehir Belediye başkanı seçildi. Bu sonuçla aşırı sağcı parti ilk defa Fransa’da bir Büyükşehir Belediyesini kazanmış oldu.

Merkez sağ partisi Modem Başkanı François Bayrou, Pau kentinde oyların yüzde 55,5’ini alarak yeniden Belediye Başkanı oldu. Bayrou iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüş Hareketi’nin desteğini almıştı.

Uzun yıllardır Lille şehrini yöneten Sosyalist Parti’den Martine Aubry tekrar girdiği seçimi kazanarak yeniden Belediye Başkanı oldu.