FRANSIZ POLİSİNDE GÖREVLİ GÖÇMEN ÇOCUĞU GÖZÜYLE FRANSIZ POLİSİ !

Fransız polis teşkilatının içinden, göçmen müslüman bir ailenin polis olan çocuğu anlatıyor. Polis ve Müslüman Adil, “ırkçılıktan şüphe edilemez” diyor. Pratik bir Müslüman olduğunu anlatan ve hala büyüdüğü başkent Paris’in güney banliyösü Essonne’da yaşayan polis Adil, Paris bölgesindeki bir suçla mücadele ekibinde görev yapıyor.

Büyüdüğü ve hâlâ yaşadığı mahalledeki kendisi gibi göçmen aile çocukları gençlerle poz veren bu polis, polis ve gençler arasındaki yakınlaşmayı savunuyor. Polisler için söylenen “Polisin ırkçı olduğunu duymaya artık dayanamıyorum. Her yerde olduğu gibi, saflarımızda bir azınlık var, ancak tüm mesleğe genellememeliyiz. Bunu diyor. 35 yaşındaki polis memuru Adil, açıklamalarını şöyle sürdürüyor.

“Mesleğimde ırkçılıkla hiç karşılaşmadım” diyor. 16 yıldır, bir çok hizmet biriminde görev aldım en ufak bir sorun yaşamadım. Ramazan ayında meslektaşlarım akşamları benimle akşam yemeği yememi bekliyorlar. Özel hayatıma gelince, hala büyüdüğüm mahallede yaşıyorum. Şehirdeki tüm gençler benim polis olduğumu biliyor. Diyalog olduğunda sorun olmuyor. Her sabah ayrılıyorum ve akşamları servis üniformasıyla herhangi bir olay olmadan geri dönüyorum. Bu azınlığa neden bu kadar önem verildiğini hala anlamıyorum. Evet aramızda belki çok çok küçük “Hala renk sorunu olan bazı insanlar var olabilir. Ama bunu polis teşkilatının hepsine maal edemeyiz” diyor.Adil, Essonne’nin kuzey bölgesinde toplanan bir grup genç arasından, Üniformasını giymiş şekilde yürüyor. İstisnasız hepsi onu saygıyla selamlıyor. “Onu polis memuru olmadan tanıyorduk,” diye belirtiyor çoğu, içlerinden 27 yaşındaki biri, Benim için hiçbir şeyi değiştirmiyor, diğerleri gibi bir iş. İyisi ve kötüsü vardır içlerinde hepsini aynı görmememiz gerekiyor. ” Şeklinde konuşuyor.

Bir başkası ise “ Onların gözünde Adil, “iyi bir polis” tir. Komşu bir bölümde görev yaparken, hiçbiri onun göreviyle ve onunla ilgilenmedi. Şu anda, polisin Afrika kökenli gençleri kontrol altında tuttuğu izlenimini edindim. Diyor aralarından biri, Doğal olarak Adil ile bu konuda bir tartışmaya başlıyor. ” Adil, “ Biliyor musun, birini durdurursak, bunun nedeni çok özel bir istihbarat almamızdır. Siyah ya da Arap olduğu için değil. Herkes kontrol edilebilir. ”

Bu gençler için polis ırkçı değil. Ama herkes böyle değil. Bu ırkçılığı, özellikle bir gaf olduğunda görüyoruz. mahallelerde iyi ve kötü gençler, olduğu gibi “iyi ve kötü polisler” olabileceğini belirtiyorlar. İçlerinden biri Adil’e yaklaşıyor: “Biliyor musun? Polisler, sokağa çıkma yasağı zamanı beni kovaladı dedi polise. Koşu yapıyordum, başkaları benden koştular. Adil, bir gülümsedi ve “Sertifikanızı kontrol etmek istediler, durdunuz mu? ” Hayır, “Öyleyse şaşırmayın!” Kontrolü reddederseniz mutlaka sizi yakalamaya çalışırız. ”

Polis Adil için gençlerle yapılan bu değişimler başarının anahtarıdır. “Birbirimizle konuşmazsak birbirimizi anlayamayız,” diye devam ediyor. Gençlik eğlence merkezleri vardı. Polis tarafından denetlenen bu yerler, spor faaliyetleri hakkında görüş alışverişinde bulunurduk. Açıkçası, mahalledeki gençlerle tanıştığımızda, her şey çok daha iyi gitti, gençler polise yaklaştırılmalıdır. Sorunların böyle çözüleceğine inanıyorum diyor polis Adil “