FRANSA’DA ÇEÇENLER İLE ARAPLAR ARASINDA SİLAHLI ÇATIŞMA

Fransa’da Çeçenler ve Araplar arasındaki silahlı çatışmalar sürüyor. Fransa’nın Dijon kentinde Çeçenler ile Kuzey Afrikalı Araplar arasında silahlı çatışma çıktı. Çecenlerle Arapları karşı karşıya getiren olay, 16 yaşındaki bir Çeçen gence uyuşturucu satıcısı Arap gençlerin saldırıp dövmeleri üzerine çıktığı öğrenildi.

Çeçen bir gencin uyuşturucu satıcısı Arap gençlerin saldırısına uğramasının ardından iki grup arasında olay karşılıklı hesaplaşmaya dönüştü ve iki grup arasında tansiyon yükseldi. Kentteki Kuzey Afrikalılara gore azınlıkta kalan Çeçenler, Sosyal medya üzerinden intikam çağrısı yapıp, Avrupa’nın dört bir yanında yaşayan Çecenlerden yardım istediler.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Fransa’ya gelen. Çeçen bir grup, Araplara ait bir nargile kafeye silahlı baskın düzenlediler. Baskının ardından iki grup arasında Grésilles bölgesinde çıkan silahlı çatışmada bir kişinin yaralandığı öğrenildi. Çatışma gurubu içerisinden yer alan bir kişi aracı ile çatışmaların ortasına daldığı görüldü.

Dijon Savcısı Eric Mathais, yaptığı açıklamada Araç sürücüsünün ağır şekilde yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Savcı Mathais, “Sürücünün kaza anında aşırı derecede alkollü olduğu tesbit edildiğini açıkladı. Dijon Belediye Başkanı François Rebsamen, Çeçen ve Araplar arasında meydana gelen çatışmalar nedeniyle Dijon’a yüzlerce polisin görevlendirildiğini, “Bu olağanüstü olayları kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Çeçen grup adına konuşan bir kişi, Biz Çecenler, Dijon halkının huzurunu kaçırmak değil amacımız. Çecen halkına hakaret ettiler, kardeşlerimize saldırdılar. Saldıranları bulup onların cezasını vermek için burdayız. Bizim Şehri yağmalama ve yakıp yıkma gibi bir amacımız yok. Dijon halkına da saldırmayı düşünmüyoruz öyle bir niyetimiz yok” şeklinde açıkladı.