FRANSA’DA BİNLERCE KİŞİ ” IRKÇILIK VE POLİS ŞİDDETİNİ “PROTESTO ETTİ

Fransa’da binlerce kişi ırkçılık ve polis şiddetini protesto etti.Fransa’da başta başkent Paris olmak üzere çeşitli kentlerde binlerce kişi, ırkçılığı ve polis şiddetini protesto etmek ve kınamak için miting ve yürüyüş düzenledi.Adama İçin Adalet Kolektifi” girişiminin başlattığı gösteri ve yürüyüş koronavirüs salgını dolayısıyla yasak olmasına rağmen Fransa’nın bir çok kentinde gösteri ve yürüyüş yapıldı.
Başkent Paris’in Republique Meydanı’nda toplanan, ırkçılığı ve polis şiddetini kınama gösterisine katılanlar izinsiz olarak Opera Meydanına kadar yürümek istemleri, yürüyüş izni olmadığı için polis tarafından kabul edilmedi.Gösteride 2016’da polis aracında hayatını kaybeden 24 yaşındaki siyahi genç Adama Traore için adalet istendi. gösteriye katılanlar, çeşitli dövizler taşıdı ve “Adama için adalet”, “Katil polis”, “Polis şiddetine hayır”, “Adalet yoksa barış yok” sloganları attı. Gösteriye katılanların arasında bulunan Afganistan vatandaşları da İran’da Afganlılara yapılan ıkrçı davranış ve polis şiddetini kınadılar. Bir başka benzeri durum ise Filistinliler, ellerinde bayraklarıyla İsrail’ın ırkçı tutumunu ve Polis şiddetini dile getirip protesto ettiler.Kimlikçi Nesil » olarak tanımlanan aşırı sağcı bir grup pankart astı. ” Beyaz karşıtı ırkçılık kurbanları için adalet. Beyazların hayatı önemlidir. ” yazılı pankart asan gruba polis müdahale etti. Irkçılığa karşı toplanan göstericiler de bu afişi alkışlarıyla protesto ettiler.
Göstericilerin arasına karışan Sarı yelekliler ile Polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis, şişe ve bira kutusu benzeri maddeler atan eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.Polis, sık sık eyleme katılmak için meydana girmeye çalışanlara “alana girmemeleri ” uyarısında bulundu. Aşırı sağcı grup arasından 12 kişiyi göz altına alan polis, göstericiler arasından 15 yakın kişiyi de aynı şekilde gözaltına aldığı görüldü. Başkent Paris’teki gösteriye 15 bini aşkın kişinin katıldığı açıklandı. Öte yandan Fransa’nın diğer kentleri Marsilya, Lyon, Grenoble gibi kentlerinde de ırkçılık ve polis şiddetini kınayan gösteriler düzenlendi.