AVRUPA KOMİSYONU SINIRLARIN AÇILMASINDAN YANA

Koronavirüs salgınıyla ilgili alınan tedbirler dolayısıyla dünyanın bir çok ülkesi sınırlarını kapatmıştı. Avrupa Birliği ülkeleri evde kalma kurallarını 11 Mayıs itibariyle gevşetmeye başlamıştı. Bazı Avrupa ülkeleri aldıkları yeni kararlarla gevşetmeyi sürdürüyor.

Avrupa Komisyonu da alınan çok yönlü tedbirler sonrasında Avrupa Birliği bünyesinde ve Schengen sahasında 15 Haziran’da tüm seyahat kısıtlamalarının kaldırılması yönünde tavsiyede bulundu. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerinin çoğu ve Schengen sahası, 15 Haziran’da kendi aralarında sınırları açmayı kararlaştırırken. İspanya gibi bazı ülkeler, bu adımı daha sonra atmadan yana görünüyorlar.

Avrupa Komisyon ayrıca AB’nin Schengen dış sınırlarının da 1 Temmuz’dan itibariyle Balkan ülkeleri yolcularına açılmasını istedi. Bu konuda son sözün, ülkelerin inisiyatifinde bulunduğuna dikkat çeken. Komisyon sadece açılması yönünde tavsiyede bulunuyor.

Yunanistan’ın ekonomik geliri turizm olmasından dolayı Yunanistan 15 Haziran’dan itibaren AB/Schengen dışındaki ülkelerin yanısıra, özellikle Avustralya, Çin veya Güney Kore’de dahil olmak üzere bazı ülkelere sınırlarını açacağını açıkladı.