PARİS BELEDİYESİ TERASI GÜNÜNDEN EVVEL AÇANA CEZA KESTİ

Paris’te gününden evvel açılan teraslarını açan dört kahve ve restaoran çok erken açtığı için sözlü olarak uyarıldılar. 2 Haziran Salı günü açılması planlanan yeniden açma izninden önce teraslarını açan mekan sahiplerine belediye tarafından kapatmaları istendi.

Başkent Paris’in 18’nci bölgesinde faaliyet gösteren 4 farklı mekan sahibi birçok Parisli bistro veya restorant, sahibinin teraslarını açmak için 2 Haziran tarihini beklerken bu mekan sahipleri verilen iznin yürürlüğe girmesini beklemeden teraslarını müşterilerine açtıkları için uyarıldılar.

30 Mayıs Cumartesi günü, içecek veya yiyecek satan dört kuruluş para cezasına çarptırıldı ve teraslarını derhal kapatmaları istenildi. İki tanesi 18. bölgede bulunan tarihi bir krepçi ile kahve ve restorant kapatıldı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo: “Restoranlar ve barlar kamusal alan olarak kabul edilen mekanların çevresindeki kaldırımların kullanılabileceğini açıklaması üzerine mekan sahipleri rahat bir nefes aldılar.

Belediye başkanı Anne Hidalgo, yaptığı açıklamada başkent Paris’te bulunan 18.000 bar, kafe ve restoranı için ana yardım planını şöyle açıkladı ; Kaldırımlara veya park alanlarına teras kurma veya genişletme imkanı tanındığıın açıkladı. Sokaklar teraslara uyum sağlamak için tamamen ya da kısmen araçlaar kapatılıp yayalara açılacağını ifade etti.

Paris’teki restoran ve kahvelerin: kamu alanını teras olarak kullanabilecek olmaları mekan sahiplerini sevindirdi. Salgın haritasında turuncu bölgede bulunan başkent Paris’teki restoran, bar ve kahvehane gibi mekanlar 2 hazirandan itibaren müşterilerini teraslarında ağırlamaya başlayacak.

Bu çerçevede sağlık tedbiri için alınan yürürlükteki kuralları gevşeten Paris Belediyesi iç salonlara müşteri almaları yasak olan restoran, bar ve kafe işletmecilerinin kamu alanını ikinici bir karara kadar teras olarak kullanabilecekleri ifade edildi.

Kamuya ait alanların teras olarak kullanılabilmesi için işletmeciler için hazırlanan 10 maddelik bir şartnameyi imzamaları gerektiğini ifade eden Hidalgo, bu uygulamanın ücretsiz olduğunu belirtti.

Eylül ayına kadar hayata geçirilmesi planlanan şartlı teras uygulaması, başkente bulunan 20’ye yakın sokağın hafta sonu trafiğe kapatılacağı belirtildi.

Şartnamede bulunan ve imzalayıp uygulayacakları 10 şart başlıca şunlar : Temizlik, hijyen, en geç saat 22’de kapatma, plastik bardak kullanmama gibi şartnamede yer alan kurala uymayan işletmecilere ceza kesilip, teras izinleri iptal edilecek.