FACEBOOK’TA FOTOĞRAF PAYLAŞAN ANNE İLE KIZI MAHKEMELİK OLDU

Hollanda Mahkemeleri, aile yakını da olsanız, yasama kurallarını uyguluyor. Örnek mi ? : Hollandalı bir büyükanne torunların fotoğraflarını kızından izinsiz olarak Facebook’ta yayımladığı için, kızının isteği üzerine Hollanda mahkemesi büyükanneyi torunlarının facebook’daki fotoğrafları kaldırmaya zorluyor.

Hollandalı büyük anne kendi öz kızı tarafından takip edilen Facebook sayfasındaki çocuklarına ait fotoğraflar konusunda annesiyle çıkan ihtilaf sonrası büyükanne torunlarının fotoğrafları kaldırmadığı için, mahkemeye verilen büyükanne, ihtilaflı fotoğraflar için para cezası çarptırılması istendi.

Büyükanne kendi öz kızı tarafından dava edildi. Yeni yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, artık kişisel veriler sorun olmaya başladı. Hollanda’da, bir kadın kendi rızası olmadan çocuklarının fotoğrafları büyükanne taarfından sosyal ağlarda yayınladığı için kendi öz annesine dava açmaktan geri kalmadı. Büyükanne, şimdi Avrupa Birliği içinde kişisel verilerin korunmasını yöneten Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) temelinde 50 euro para cezası ödemeye mahkum edildi.

Hollandalı Yargıçlar, büyükanneye torunların tartışmalı fotoğrafları derhal kaldırmasını tebliğ ettiler. Ayrıca, gelecekte yayınlanacak her yeni fotoğraf,için günlük 50 euro para cezası ödeyecek. kızı bu yayınlara karşı olduğu sürece. “Kamusal alanda” yayınlanan fotoğraflar
görülen davada, büyükanne tarafından yayınlanan fotoğrafların kamuya açık sosyal ağda açığa çıktığı için özel olmadığına karar verdiler.

Bu nedenle Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) hükümlerini uygulamaya koydular. “Fotoğrafların üçüncü şahısların ellerine geçebileceği ve buradan da başka kişilere dağıtılabileceğine hükmeden mahkeme , çocukların annesi tarafından büyükanneye karşı açılan

davanın dışlanamayacağı belirtildi. Hatırlanaacğı üzere, buna benzer bir vaka İtalya’da yaşanmış olup. 2018 yılında, 16 yaşında bir genç Facebook’ta annesi tarafından yayınlanan fotoğraflarını kaldırılması için o da kendi öz annesine dava açmış ve davayı kazanmıştı.