FRANSA’DA 11 MAYIS SONRASI KARANTİNA SON BULACAK

Fransa’da Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan sokağa sınırlı çıkma yasağı 11 Mayıs’dan sonraki durumu Başbakan Edouard Philippe, bugün yaptığı konuşmada açıkladı.Fransız Başbakan’ın açıkladığı plana göre, Fransa’da aşamalı sokağa çıkış şu şekilde uygulanacak: Test ve maske dağıtımı: Sokağa yavaş yavaş çıkılması için belirlenen 11 Mayıs tarihinden itibaren “koruma, test etme ve ayırma” politikası uygulanacak. Herkes izin belgesi doldurmadan, evinden 100 kilometre uzağa kadar gidebilecek.

11 Mayıs’tan itibaren virüsle mücadele için yeterince maske sağlanacak. Buna göre 20 milyon yıkanabilir maske tedarik edileceği tahmininde bulunan Başbakan Phillipe, Belediyelerin yaptığı maske siparişlerinin yarı parasını devlet karşılayacak. Postaneler aracılığıyla sipariş ve dağıtım yapılacak. Toplu taşıma araçlarında maske takılması zorunlu olacak.

Okullarda, öğrencilerin ve öğretim görevlileriyle diğer personelde maske takacak.11 Mayıs’tan itibaren haftada 700 bin test yapılacak. Test ücreti devlet tarafından karşılanacak. Uygulamalar 2 Haziran’a kadar izlenecek, duruma göre yeni kararlar alınacak.

Bilim Konseyi’nin 11 Mayıs’tan itibaren 1.000 ila 2.000 vaka görüleceği tahmininden yola çıkarak, bu tarihten sonra haftada 700 bin kişiyi test edeceklerini ve herkese maske dağıtacaklarını açıklayan Başbakan Philippe, 11 Mayıs’tan sonra da ülkedeki gelişmeler yakından izleneceğini söyledi. Başbakan, Fransa haritası üzerinde günlük “kırmızı” ve “yeşil” renklerle kategorize edilen bölgelerde virüsün yayılma durumunun izleneceğini ve bölgelere uyumlu şekilde hareket edileceğini belirtti. Corona virüsünün en çok etkilediği ülkeler arasında bulunan, Fransa, 17 Mart’tan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağına 11 Mayıs’ta son vermeyi düşünüyor.

Başbakan Edouard Philippe, halkın sokağa çıkmasıyla ikinci bir dalganın yeniden başlaması riskine karşı, aşamalı bir normale dönüş planı olacağını vurguladı.Buna göre, 11 Mayıs’tan itibaren kreşler, anaokulları, ilkokullar ve dükkanlar açılacak. Ardından 18 Mayıs’tan itibaren ortaokul 1 ve 2’nci sınıflar bölgelere göre açılacak. Bar, kafe, restoran, sinema, tiyatro, müze ve ibadet mekanlarıyla liseler için belirlenen tarih için 2 Haziran dedi. Çalışanlar mümkün olduğu kadar evden çalışmaya devam edecek. Dükkanlar 11 Mayıs’tan sonra açılacak. İşyerlerinde maske, jel gibi önlemlerle fiziki mesafeyi sağlayan önlemler alınacak.

Mümkün olduğu kadar evden çalışma önlemi ön planda olacak. İşyerleri sürekli dezenfekte edilecek. Kriz nedeniyle işsizlik statüsüne düşen işçilere devlet tarafından Mayıs ayı sonuna kadar ödeme yapılacak.Toplu taşıma araçları: Toplu taşımacılıkta fiziksel mesafeyi kurmak oldukça zor. Bu nedenle aracı kullanan ve yolcular için maske takmak zorunlu olacak. Otobüs ve trenlerde her iki sıradan birisi boş bırakılacak. Taksilerde de yolcu ve şoför maske takacak. Toplu taşıma araçları da işyerleri gibi sürekli olarak dezenfekte edilecek.
Halk böylece yavaş yavaş sokağa çıkacak.

Sokağa çıkışta maske takılması şiddetle tavsiye edilirken takma mecburiyeti yok. Park ve bahçeler, virüsün aktif olmadığı bölgelerde 11 Mayıs’ta açılırken, Plajlar Haziran ayına kadar kapalı kalmaya devam edecek.Cami, kilise ve diğer ibadet mekanları 2 Haziran’a kadar kapalı kalmaya devam edecek. Cenaze törenlerine izin verilecek. Mezarlıklar 11 Mayıs’tan itibaren halkın ziyaretine açılacak. Kamusal alanda bir araya gelme sayısı 10 kişiyle sınırlı olacak. Eylül’den önce 5 bin kişiden fazla kişinin toplantı yapması yasak olmaya devam edecek. Sinema, tiyatro ve müzeler kapalı kalmaya devam edecek.

Eğer 11 Mayıs’a kadar rakamlar farklı bi gelişme seyreder ve beklenen seviyeye ulaşmazsa, hükümet mevcut yasağı uygulamaya devam edecek. Haziran ayı başına kadar uygulama izlenecek. Eğer daha sert kurallar alınması gerektiğine karar verilirse, Halk yeniden evlerinde kalacak. Alınan tedbirler yeterli olduğu anlaşılırsa yasağın sınırları biraz gevşetilecek.