BEDELLİ ASKERLİKTE 3 YIL ÇALIŞMA ŞARTI KALKIYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya’da sivil toplum örgütü (STK) temsilcileri ve basın mensuplarıyla görüştü. Milletvekili Yeneroğlu, Yurtdışındaki vatandaşların gündemdeki sorunları başta olmak üzere gelecek günlerde yurtdışındaki vatandaşların askerlik konusuyla ilgili mevcut olan bedel değişip değişmeyeceği konusunda yeni bilgi verdi. Askerlik ücretiyle ilgili açıklama yapan Yeneroğlu “Askerlikte 1000 euro ile ilgili herhangi bir değişiklik yok, olmaz da zaten. Bunu fazla konuşursak millette tedirginlik yaratır bunun farkındayız “dedi.
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Milletvekili Yeneroğlu, “Bize sıkça sorulan bir soru var. Bu da şunlar olduğunu ifade etti. Vatandaşlar askerlik ücretini konsolosluklarda ödeyemiyor ve verilen bankadan yapması gerekiyor. Bunda bazı sıkıntılar olduğu dile getirildi. Vatandaş bundan sonra dövizli askerlik bedelini yeni yıl itibariyle konsolosluklarda ödeyebilmesi için bir kolaylık sağlayacağız. Yani aracı bankalara ihtiyaç olmayacak.
Ayrıca Milli Savunma Bakanıyla görüşerek insanların askerlik bedelini ödeyebilmesi için üç yıl çalışma şartını ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Örneğin yurtdışında doğmuş, orada tüm eğitimini yapmış gençler de faydalansın bundan. 18 yaş altında en az 5 yıl Almanya’da eğitim almış ve hala yurtdışında yaşayan gençlerimiz, üç yıl şartından muaf olsunlar diye bununla ilgili düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Zannedersem yılbaşından sonra bu da yürürlüğe girecektir. 38 yaşını dolduranlar ile ilgili de bir çalışma yapıyoruz ama içeriği hakkında henüz bir şey söylemem erken şeklinde konuştu.