FRANSA’DA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 11 MAYIS’A KADAR UZATILDI

Fransa’da sokağa çıkma kısıtlamaları 11 Mayıs’a kadar uzatıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pazartesi günü akşamı yaptığı halka sesleniş konuşmasında, koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarının 11 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Televizyondan ulusa seslenen Macron, “Salgının hızının düşürülmesi ve yavaşlaması konusunda yeniden umutlandık ama hiçbir şey kesin değil” dedi. Salgının başında yeterince hazırlıklı olmadıklarını itiraf eden Macron, Fransa’da kreşlerin ve okulların 11 Mayıs’ta yeniden açılacağını söyledi. Ama bunun belki de bölgelere göre ayarlanabilir dedi.

“11 Mayıs yeni bir dönemin başlangıcı olacak” diyen Macron, zor durumdaki turizm ve eğlence gibi zor durumdaki sektörlere yardıma yönelik bir plan üzerinde çalışmaların başlatılacağını, ifade ettiği halka seslenişinde, Fransa’da hükümet şirketlere ve işçilere yardıma yönelik bazı önlemler üzerinde de çalıştığını hatırlattı.

Cumhurbaşkan Macron sigorta şirketlerine de çağrıda bulundu ve koronavirüs salgınına karşı verdikleri mücadeleye yardımcı olmaları gerektiğini söyledi. Kahve, restorant gibi işletmelerin 15 Temmuz 2020 tarihine kadar kapalı kalacağını, bu işletmelere gerekli yardımların yapılacağını belirtti. Bununla birlikte, Belediyelerin halka maske dağıtmaya başlıyacağını bildirdi.

Fransa’da Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının 15 bine yaklaştı. Fransa’da koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu son 24 saatte 574 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece ülkede hastalık nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 14 bin 967’ye yükseldi. Fransa’da koronavirüs vakalarının sayısı 136 bin 779.
Yoğun bakımdaki hasta sayısı ise beş gündür azalıyor. Fransa Sağlık Bakanlığı bugün açıklanan rakamların İtalya ve İspanya’da olduğu gibi düşüş sürecine gireceğini ümit ettiklerini söyledi.