AMAN DİKKAT: KORONAVİRÜSLE GELEN YENİ DOLANDIRICILIK YÖNDEMİ

Koronavirüsün getirdikleri :milyonlarca insanın sosyal, siyasal ve ekonomik hayatını alt üst eden koronavirüs toplum içinde işlenen suçların rengini ve şeklini de değiştirdi. Fransa’da salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler nedeniyle insanların dışarda olmayıp evlere kapanmasından dolayı evlere hırsız girme olaylarında düşüş yaşandığı açıklandı.

Bunun aksine Fransa’da güvenlik güçlerinin verdiği bilgilere göre işyerlerine, marketlere, eczanelere, bankamatiklerle yönelik soygun olaylarında ciddi bir artış var. Sadece geçen hafta Paris’in banliyösü Essonne’da patlayıcı madde kullanıp 4 bankamatik patlatılarak soyulmaya teşebbüs edildi.Güvenlik güçleri, son günlerde fırın, benzinlik ve büfelere yönelik artan soygun vakalarında nakit paranın yanında barlardan içki çalındığını duyurdular. Başkent Paris’in kuzey banliyösü Saint Seine Denis’de ise bir süper market silahlı kişiler tarafından soyulduğu açıklandı. Paris’in Merkezi’ndeki kuyumcu ve değerli eşya satan dükkanların soygun korkusundan dolayı vitrinlerini boşaltıp güvenlik önlemlerinin arttırdıkları öğrenildi.

Fransız güvenlik birimleri soygun, hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarının şekil değiştirmesinin tesadüf olmadığına belirtiler ve bu durumun Koronaviris salgını nedeniyle alınan olağanüstü tedbirlerin rolünün olduğunu söylüyorlar. Güvenlik güçlerinin açıklamasına göre, nakit para, alkol ve sigara bayi soygunlarının yanısıra çok sayıda sağlık malzemesi, maske, gel giib koronavirüsle mücadelede kullanılan malzemelerin çalındığı açıklandı.Hırsızların da artık yoğun şekilde evden çalışışmaya başladıkları, telefon ve internet yoluyla dolandırıcılığa yöneldiklerine dikkat çekildi. Banka şubelerinin kapalı olmasını fırsat bilen hırsız ve dolandırıcılar telefon ve internet üzerinden işlem yapanların sayısının artması, dolandırıcıların işini kolaylaştırdığı belirtildi. Vatandaşların bu işlemleri yaparken çok dikkatli olmaları istendi.