FRANSA’DA: SINIRLI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 15 NİSAN’A KADAR UZADI

Fransa’da hükümet koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle serbest dolaşımı zorunlu haller dışında sınırlandırma süresini 2 hafta uzatıldığını açıkladı. Başbakan Edouard Philippe, yaptığı açıklamada, salgının henüz başında olduklarını, Paris ve Banliyöleri ve Grand Est bölgelerinin koronadan en fazla etkilenen bölgeler olduğunu söyledi.

“Cumhurbaşkanı Macron’un onayıyla ülke genelinde serbest dolaşımı zorunlu haller dışında sınırlandırma süresi salı günü itibarıyla 2 hafta uzatıldığını.” Söyleyen Başbakan Philippe, bu uygulamanın 15 Nisan’a kadar geçerli olduğunu açıkladı.

Edouard Philippe, ülkedeki salgının durumuna gore, gerekli görülürse, belirlenen bu süreyi daha da uzatabileceklerini ifade etti. Ayrıca, Belirtilen kurallara uymayanlara hapis ve para cezası uygulanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Macron, 16 Mart’ta yaptığı açıklamada, ülke genelinde 17 Mart itibarıyla 15 gün süreyle serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırıldığını açıklamıştı.

Buna göre, halk sadece işe gitmek, market ihtiyaçlarını karşılamak, eczane veya hastaneye gitmek ve evin 1 kilometre etrafında tek başına 1 saat süreyle yürüyüş yapmak üzere sokağa çıkabiliyor. Evden dışarı çıktıklarında, İçişleri Bakanlığı’na ait internet sitesinden elde ettikleri çıkış nedeni ve mazeretini bildiren belgeyi yanlarında bulundurmaları, polis ve jandarmanın kontrol durumunda üzerinde taşıdığı belgeyi göstermesi gerekiyor.

Beliritilen, bu kurala uymayanlara 135 euro ceza veriliyor. 15 günde kuralı iki kez ihlal edenlere 1500 euro, bir ayda 4 kez ihlal edenlere ise 3 bin 700 euro para cezası ve 6 ay hapis cezası verileceği kaydedildi.