FRANSIZLAR İLK GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYMADI

Fransa’da Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı’nın açıklamasına ve 38 veya 135 Euro para cezası konulmasına rağmen sokağa çıkma yasağını ihlal edenler var. Cumhurbaşkanı Macron ve İçişleri Bakanı Castaner’in Koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda yaptıkları açıklamalardan sonra, Salı günü öğleden sonra, polis ve Jandarma kent merkezlerinde sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere karşı kontrol yapmaya başladı.
Koronavirüse karşı evde kalıp korunma döneminin başlamasıyla birlikte, ilk polis kontrolleri talimatlara uyulmasını sağlamak için Salı öğleden cadde ve sokaklarda kontrola sonra başladı. Jandarma ve Polis şu anda anlaşıy gösteriyor, ancak evden çıkmama yasasını zorunlu olmadan ihlal edenlere karşı, tavsiye edilen tedbirlerine uyulmaması durumunda yaptırımlar oldukça hızlı bir şekilde uygulamaya koyacak.
İnsanlar evden dışarı çıkabilmek için zaruri durumla için de olsa valiliklerin internet sitelerinde yayımladıkları bilgi ve belge formunu dolturup kendilerine ihtiyacı için evden dışarı çıkma sertifikası hazırlama zorunluluğu var. En az on beş gün boyunca Koronavirüse karşı geçerli bir önlem olarak alınması gereken tedbirleri uyması gerekiyor.
Evden dışarı çıkmak için bir sertifikaya ihtiyaç olduğunu bilmek gerekiyor, Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan sınırlama önlemlerine saygı duyulduğunu göstermek için Fransa genelinde polis ve jandarma hizmetleri seferber edildi.  Yapılan açıklamayla birlikte yapılan tüm uyarılara rağmen, ama tüm Salı günü öğleden sonra trafik de araba akışının ilerlediği görülmüştü.
Bu durumda herkesin tedbir için kararlaştırılan acil durumu henüz kavramadığı görülüyor. Hala cadde ve sokaklarda dolaşan çok fazla araba var. Birçok kişi onlarla birlikte elinde izin sertifikası bulunsa dahi hala alınması gereken tedbirlerin yeterli olmadığı anlaşılmıştı. Sokağa çıkma yasağının ikinci gününde halk işin ciddiyetini anlamış olmalı ki sokak ve caddeler boş, ihtiyacı dışında sokağa kimsenin çıkmak istemediği anlaşılıyor.