FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON; KORONAVİRÜS İÇİN ALINACAK TEDBİRLERİ ANLATTI

Fransa Cumhurbaşkanı Koronovirüs ile ilgili alınması gereken tedbiriler için TV’de halka seslendi. Macron bütün okulları kapattı, 70 yaş üstüne sokağa çıkma diyor, halkın geri kalanına mümkün mertebe dolaşmayın ve evden çalışılması tavsiyesinde bulunan Macron,Kreşten üniversiteye tüm okulların kapatıldığını söyledi.

Ev sahibiyle sorunlu olan kiracıların evden atılması 2 ay uzatıldı. Şirketlerimizi ve çalışanlarımızı korumak için de önlemler alacağız.Şirketler Mart ayı vergilerini erteleyebilecek. Trump’le konuşacağım G7 zirvesi ve G8 zirvesi harekete geçmesi için.

Bu koronavirüs yayılmasını, bireysel ve toplu disiplin olmadan yememeyiz Size bu konuda tedbirlerimizi ve kırmızı çizgimizi iletiyorum. Bu önlemlere uymanızı bekliyorum. Bu virüsün pasaportu yok, belki de sınır kapatmalarımız olacak. Gerektiğinde bu tür alabiliriz. Önümüzdeki günleri, hafta ve aylar içinde bunlar olabilir düşüncesindeyim.

Ellerinizi uzun süre yıkayın, birbirinizden uzak durun, tokalaşmayın. Size küçük gibi gelebilir ama bu alınacak olan tedbirler hayat kurtarıyor . Yaşlılar evine gitmeyin, mektup yazın, telefon açın. Komşular arasında çocuklara bakmak için herkes dayanışma içinde olsun Nesiller arası dayanışma olsun ki bu krizi atlatabilelim.

Fedakar bir şekilde çalışan, Sağlık personeline de teşekkür ediyorum. Bütün bunları sizlere söylerken, bilim adamlarının değerlendirmelerine dayanıyor bu söylediklerim. Şu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Yaşlılar ve hastalar tehlikede değil sadece, Bundan sonra ikinci bir kriz bekleniyor ve bu kez daha gençleri vurabilir Ulaşım kapatılmıyor ama seyahatlerin en aza indirilmesini şiddetle tavsiye ediyorum “dedi.