MURAT PULAT’IN “KATILARIN SIVI İÇERİSİNDEKİ HALLERİ “SERGİSİ STRAZBURG’DA

Murat Pulat’ın ‘Katıların Sıvı İçerisindeki Halleri Adlı Çalışmaları’ Fransa’nın Strazburg kentinde Sergilenecek. Sanatçı Pulat’ın “Katıların Sıvı İçerisindeki Halleri” adlı su altı fotoğraflarından oluşan sergisi 3 – 28 Şubat tarihlerinde, Strazburg’da kentindeki ‘The gallery in the Palais de I’Europe, space a’ adresinde gezilebilecek.

Fotoğraf sanatçısı Murat Pulat, sıradan bir gözün hiçbir zaman yakalayamayacağı anların gerçek ve gerçeküstü durumdaki “Katıların Sıvı İçerisindeki Halleri” objektife yansıyan şekliyle izlemek mümkün olduğu gibi Sergide yer alacak fotoğraflar, bilinenlerin ötesinde farklı eserlerden oluşuyor.
Sanatçı sergiyi anlatırken, “İnsan gözünün farkındalığı, hareketin başladığı ve ivmesini tamamlayıp durağanlaştığı an arasında, uyku uyanıklık arası boyut paradoksuna eşdeğer bir fazdadır. Tüm, her şey karşısında gerçekleşse bile bunu somut hale getirmekten uzaktır” diye tanımlıyor.Suya atlayınca bedenin deformasyonuna, başka bir şeye dönüşmesine sebep olduğuna işaret eden Pulat, “Bedeni, nefes alıp verdiği uyumlu olduğu kendi yaşam alanından ve çevre koşullarından başka bir yaşam alanına oldukça sert bir biçimde geçirmenin yarattığı krizin etkisi olduğuna işaret ediyor.
Kriz boyunca benlik, bedeni kontrol edemez, tek yapabileceği yaşamsal verilere odaklanmak ve bedeni tekrar nefes alıp verebileceği uyumlu çevre koşullarına geri döndürebileceği ana kadar canlı tutabilmektir. Savunmasız ve Kontrolsüz olduğuna vurgu yapıyor.

Sınırlı bir an toplamı kadar bile olsa, kendi yaşam alanından sürülmüş bedenin bu yersizliğe kontrolsüz tepkisine ait bu fotoğraflar, sıradan bir gözün hiçbir zaman yakalayamayacağı anların gerçek/gerçeküstü halleri olduğu gibi, nefes/nefessizlik (havasız kalmak) yaşam ile ölüm arasında bir yere konumlanır” şeklinde ifade ediyor.