AVRUPA KONSEYİ’NDEN FRANSA’YA “FLASH-BALL” UYARISI

Avrupa Konseyi’nden Fransa’ya ‘flash-ball’ uyarısı. Avrupa Konseyi, Fransa’dan gösteri ve yürüyüşler sırasında kalabalıkların dağıtılması için kullanılan flash-ball ya da LBD kullanımını durdurmasını istedi. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Sarı Yelek eylemleri sırasında bir çok kişinin yaralanıp gözünü kaybettiği “kamu düzeni” adıyla yapılan polis müdahalelerine ilişkin Fransız makamlarına yönelik bir memorandum yayınladı.

Dunja Mijatovic, Fransız makamlarını “insan haklarına olan insani saygıyı daha iyi göstermeye”, “ bireylerin barışçıl toplanma özgürlüğüne aşırı kısıtlamalar getirmemeye” ve “savunma amaçlı olarak (LBD) kullanımını askıya alma çağrısında” bulundu.Gösteri, yürüyüş ve benzeri eylemlerde, kalabalıkları dağıtmak için kullanılan LBD silahı, Sarı Yelek eylemleri sırasında yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açtığına dikkat çekti.Mijatovic, Fransız hükümetinden bu silahların kullanımına ilişkin kararını en kısa sürede yeniden gözden geçirmesini tavsiye etti. Bu silahların bir daha kullanılmamak üzere şimdiden durdurulması isteğini tekrar eden Mijatovic, hükümeti ayrıca yaralanan kişilerle ilgili olarak daha detaylı bilgileri kamuyla paylaşılmasını istedi.

İnternet üzerinden yayın yapan Fransız alternatif adlı gazetenin yayınladığına göre Sarı Yeleklilerin eylemleri sırasında bir kişi hayatını kaybetti, 199 kişi başından yaralandı, 21 kişi kör oldu, 5 kişinin elleri koptu. Polis şiddetinin sonucu olarak diğer yaralanma biçimleriyle birlikte yaralı sayısının binleri bulduğu iddia ediliyor.