FRANSA’DA 50 YAŞ ÜSTÜ KADIN İŞ BULMA SORUNU YAŞIYOR

Fransa yaşlıları kabullenmeyen bir toplum mu oluyor ?. Kadının Gücü adlı Dernek tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çalışma ortamında, 50 yaş üzeri kadınlara yönelik ayrımcılık yapıldığı ortaya çıktı. “Yaşlıları kabul etmeyen bir toplumda yaşıyoruz” Denilen araştırma raporuna göre, kadınların ilerleyen yaşıyla birlikte, kadın erkek eşitsizliğinin hızla arttığı belirtildi. Kadın Gücü Derneği’nin yaptığı ankete göre, 40’a yakın kadınla bire bir görüşme yapılmış ve 50 yaş üstü kadınlara iş verenler tarafından yapılan ayrımcılık bizzat kadınların ağzından rapora yansıtmış. Ankette, 50 yaşındaki Yann Moix adlı kadın şunları söylüyor : Kadınların 50 yaşından sonra bedenindeki değişiklikler ön plana çıkıyor. Ellili yaşlardaki birçok insanın hayatında neler olabileceğini az çok herkes tahmin edebiliyor. İş dünyasında yaşları nedeniyle ayrımcılığa maruz kalan bu kadınların sorunlarını dinlemek ve sesini duyurabilme amacıyla bir anket başlatıldığını söylüyor. Ayrımcılığa maruz kalan 53 yaşındaki Catherine de onlardan biri. İş hayatında hemşire olarak çalışıyormuş. İş bulabilmesi için gerekli stajlardan geçmiş ve çok iyi hazırlanmış, ama iş veren tarafından ben tercih edilmedim diyor. Beş gün sonra diğer genç bir hemşire işi reddettiği için bana iş başı yapmam istenidlid. Zamanla iş yerinin sekreteriyle arkadaş oldum. Ona neden yöneticinin beni ilk başta işe almadığını sordum. Dedi ki: “ Bana sormayın. Ama, yöneticimiz artık iş yerinde yaşlı kadın istemiyor” dedi.

Bu durumu, Kadının Gücü Derneğinden Elise Moisson, bu durumu şöyle yorumluyor. Bize göre bir Eğitim eksikliği, işe alımda yaş, bir kusur olarak algılanır olmuş. 45 yaş üstü kadınların çabalarına destek olmaya çalışıyoruz diyor. Dernek yöneticisi bayan Moisson, bu durumu bir tür gençlikçilik yanlısı olmakla açıklıyor: “İşverenler, engellilik ve çeşitlilik bakımından farklılıklar konusuna bakmaksınız, nesiller arası yönüne baktıklarını söylüyor. Buna ek olarak, her iş yerinde bulunabilecek cinsiyetle ilgili düşüncede olanlar olduğu bir gerçek. Ama, gerçek şu ki, genel anlamda baktığımızda, yaşlılık çoğu zaman erkekler için bilge ve deneyimli kalifiye kişi tanımı yapılırken, kadınlara gelince aynı şeyi düşünmüyorlar.

Catherine, “Bunun bir efsane olduğunu düşündüm. 46/47 yaşındayken birçok iş teklifi aldım, 49’da yavaşlamaya başladı ve şimdi neredeyse ben bir hiçim iş verenlerin gözünde. Biraz para biriktirdim ve beni genç göstermesi için, 6 bin euro harcayıp yüzümü gerdirmeyi düşünüyorum. Genç görünüp iş bulabilmem için. Fransa’dayız! Maalesef, kadınların yaşını kabul etmeyen bir toplumda yaşıyoruz. ” diyor.Kadınların fiziğinin büyük sorun olduğunu anlamaya çalıştıklarını ifade eden Yann Moix’in elli yaşındaki kadınların fiziği konusundaki sözleri bir isyan olarak belirten ve aynı zamanda daha derin bir sorunu işaret ettiğini söylüyor. Catherine adında başka bir kadın şöyle açıklıyor: “Bu toplumda, 50 yaşında olmak açık bir görünüme dayanıyor.Zihinsel olan kadar fiziksel olan durumunuz da sizi işe yaramaz ve beceriksiz aciz insan konumu kategorisine sokuyor. Ben bunun farkındayım Çok kötü bir durum. Ama, toplum içinde yer alamilmem için artık saçımı düzenli olarak boyuyorum .

Yaşadığımız toplumun kendi içinde faydalı insanlar vardır diyor. Sörf yapan bayan Françoise ve şunları ekliyor: “Birçok geleneksel veya tarihten gelen kültür, kadın vücudunun 12 ila 18 yaş arasında kadının arzu edildiğine inanıyor ve daha sonrası için ise özellikle üreme ve ev hanımı için bu yaştan sonrası iyidir. Modern tıp ve teknolojiler 50 yaş kadınını birkaç yıl daha genç gösterip kurtardı. Çok somut olarak, zaten böyle damgalanmış olan kadın, artık üretemediği zaman, kendini sosyal saygıda daha da düşük bulacaktır. Üzücü bir gerçek . Er ya da geç, hayat herkesi bu yaşa taşıyacaktır ” diyor. Nathalie adlı bir kadının yorumuna göre. Görünüşe göre Havva’nın kızları, Adem’in oğullarından daha da çok titiz olmaları gerekiyor dışlanmama konusunda « diyor.