FRANSA’DA HELAL ET KESİMİNİN ÖNCÜSÜ 4.NCÜ MAĞAZASINI FLERS KENTİNDE AÇTI

Fransa’nın Normandiya bölgesindeki Caen kentinde 10 yıl evvel açtığı Analodul kasap dükkanının sayısını kısa sürede 3 çıkaran Girasunlu vatandaşlarımızdan Selim Köse ve ortağı kuzeni İsmail Köse ile Flers kentinde helal et ve gıda üzerine 4’ncü marketi açtılar. 2002 yılında Girasun’un Dereli ilçesinin Yavuz Kemal beldesinden gelip Fransa’nın Normandiya bölgesinden Caen kentine yerleşen Köse, bir süre çalıştığı et sektöründen, Türkiye’den deneyimi ve bildiği iş olan kasaplık et sektöründe kendi işinin başına geçmiş olan Selim Köse, Türkiye’de İmam Hatip Okulu Mezunu olması dolayısıyla helal et konusuna çok büyük önem verdiği için Fransa’da ilk kez helal et kesimini resmi izin alıp mezbahada helal kesim işini gerçekleştiren kişi olarak biliniyor.
Başta başkent Paris olmak üzere bir çok şehirde kasap ve marketlere helal kesilmiş et veren Anadolu marketler zincirinin sahipleri Selim ve İsmail Köse, daha evvel küçük ölçekli olarak çalıştırdıkları kasap ve marketlerini, bir adım daha ileri atarak Flers kenti belediyesi ve Ticaret Odasının desteğiyle orta ölçekli et ve Türk gıda ürünlerinin satıldığı 350 m2 karelik Anadolu marketin yeni şubesini Flers kentinde açıtılar. Flers kentindeki Anadolu marketin açılışında, Flers Belediye Başkanı Yves Goasdoue, Bölge Milletvekili Jerome Nury, Ticaret Odası Başkanı Eric Borney hazır bulundular. Açılış öncesi, Market sahiplerinden Selim Köse’nin eşi Sevim köse, kısa bir konuşma yaptı ve davetlilere hoş geldiniz dedi ve başta Milletvekili, Belediye başkanı ve Ticaret odası başkanına, marketin açılışı için verdikleri destek için teşekkür etti.Belediye başkanı Goasdoue, Sosyal konutların ve hastanenin bulunduğu bu semtte marketin ihtiyaç olduğunu ve mahalleye bir hareketlilik getireceğini belirtip, yakından tanıdığımız sizing gibi işini bilen birileri tarafından açılması belediye olarak bizi fazlasıyla memnun etti “dedi. Ticaret Odası Başkanı Borney ise yaptığı konuşmada, daha evvel ki iş yerlerinden dolayı odamızın üyesi olan bir kuruluşun yeni bir iş yeri açması sevindirici, dilerim gelecek yıllarda bu marketler zincirine yenileri eklenir “ şeklinde konuştu.Bölge Milletvekili Jerome Nury, böyle güzel ve topluma faydalı olacak bir yerin açılmasında bulunmak benim için sevindirici, yeni bir iş yerinin açılması demek, burada bir kaç kişinin çalışması demektir. Burayı açan Köse ailesini kutluyorum. Başarılar diliyorum “dedi. Açılışa katılanlar için kazırlanan Türk yiyecek ve içecekleri konuklara ikram edildi. Konuklar açılış vesilesiyle Anadolu marketten, sebze – meyveden helal et ürünlerine, süt ürünlerinden şarküteriye, kuru pastadan ekmeğe kadar taze ve kaliteli ürünlerden uygun fiyata alıp filelerini doldurup ayrıldılar.
Bu güne kadar yaptığı çalışmaları hakkında bilgi veren Selim Köse ve ortağı İsmail Köse, kindi işlerine 2008 yılında başladıklarını söyledi. « Bizim alanımız daha çok et sektörü ve helal kesim üzerine çalışıyoruz. Helal et ve et mamülleri hazırlıyoruz. 2012 yılından itibaren, et söktürünün yanı sıra müşterilerimizin isteği üzerine et satışı yapan marketlerimize diğer gıda mamüllerini de ekledik.Bizim işi genel market düzeyine taşımış olduk. Şu anda biraz evvel sizin de gördüğünüz gibi 4 ‘ncü şubemizi Flers kentinde açmış bulunuyoruz. 3 şubemiz Caen kentinde bulunuyor. Caen ve Flers kentlerinde ki marketlerimizin ve bilhassa et üzerine her kesimden müşteri potansiyelimiz var. Müşteri portföyümüz olarak her kesime hitap ediyoruz, Fransız, Türk, Arap ve Afirakalı daimi müşterilerimiz var. Pazar payımızın oldukça geniş olduğunu düşünüyorum şu anda ortalama olarak yalnız et üzerine yıllık 3,5, 4 milyon euro dolayında bir ciro yapıyoruz Helal et piyasasında güvenilir bir ismimiz olması bizi haklı olarak onurlandırıyor.Et konusundaki, bizim avantajımız, bu Normandiya bölgesinde, büyük baş hayvan yetiştiricinin fazla olmasından dolayı oldukca fazla mezbaha var. Biz şu anda 3 farklı ve büyük mezbahanın helal et kesiminden sorumluyuz. Ortağım İsmail Köse ile bu işi birlikte yapıyoruz, bazen ben bazen de İsmail mezbahada kesim işini yapıyor. Kesim veteriner gözetiminde bizzat kendimiz yapıyoruz. Genelde bu büyük vicdani bir sorumluluk helal kesim konusunda mesuliyetli bir iş olduğu için özellikle biz bunu kendimiz yapıyoruz « dedi.Helal Kesim ve daha sonra helal olarak kesim yapılmış etlere vurulan damga ve verilen sertifikaya kadar, bu bizim elimizden geçiyor. Bizim mezbahada sorumlu olmamız ve işi kendimiz yapmamızdan dolayı da bize büyük avantaj sağlıyor. Hayvanının kesimini ve seçimini biz yaptığımız için et konusunda kalite olarak seçme şansımız var. İşin odak noktasında olduğumuz için fiyat konusunda da avantajımız oluyor. Bundan dolayı da müşterilerimize her zaman helal kesilmiş et vermenin dışında kaliteli et veriyoruz. Çünkü biz istediğimiz eti seçme şansına sahip olduğumuz için etin kalitesi çok yüksek oluyor. Biz her satışa konulan eti değil de istediğimiz kaliteli eti alıp müşterilerimize satıyoruz « diyor Selim Köse.Flers Kentinde Anadolu Market açılışındaki davetliler ve mağazada satılan ürünler görülüyorSelim ve İsmail Köse’inin Caen Kentinde açmış oldukları ilk Et mamülleri satan marketleri.Flers kentinde yeni açtıkları 4’ncü helal kesim et ve gıda maddeleri satışı yapılan marketleri.