FRANSA ÇEVRE BAKANI HULOT CANLI YAYINDA İSTİFA ETTİ

Fransa Çevre Bakanı Nicolas Hulot, ‘küresel ısınma ve çevreyle ilgili yapmayı planladığı bir çok aktivitenin sekteye uğraması ve bu konudaki tehditlerle mücadele konusunda gerekli desteği bulamaması hayal kırıklığına neden olan Bakan Hulot, radyo canlı yayınında istifa ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’in Çevre Bakanı’nın istifa kararını radyodan öğrendiği kaydedildi.
Bakan Hulot, istifası konusunda yaptığı açıklamada, hükümet içinde kendisini ‘yalnız hissettiğini’ belirti. Hulot, istifasını verdiğinde karısının bile istifa edeceğinden haberi olmadığını söyleyen,Hulot, radyo yayında ” Belki hayatımın en zorlu kararını verdim ve hükümetteki bakanlık görevimi bırakıyorum ” dedi. Gözlemciler, ülkede sevilen bir kişi olan Hulot’un istifasının Fransız kamuoyundaki halk desteği giderek azalan Macron’a büyük bir darbe vurmuş olacağı düşüncesinde birliştiler.
Çevre konusunda televizyonda yaptığı haberlerle tanınan Hulot’un çevre aktivistleri arasında önemli bir yeri bulunuyor. Çevre bakanı Hulot, kendisini görevi bırakmaması için ikna etmeye çalışacaklarını düşündüğü için de istifa fikrini Cumhurbaşkanı Macron ve Başbakan Edouard Philippe’e açmadığını ifade etti.