FRANSA’NIN EVREUX KENTİNDE YAŞAYAN TÜRKLER, AÇILAN ERMENİ ANITINI PROTESTO ETTİ.

Fransa’nın Evreux kentinde yaşayan Türk toplumu, geçen Nisan ayında kent merkezi’ne dikilen Ermeni anıtının dikilmesine izin veren Evreux Belediye Meclisi’nin bu kararını protesto etmek üzere sokağa indi. Evreux kentinde faaliyet gösteren Türk Fransız Kültür ve Spor Derneği öncülüğünde Evreux Belediyesi önünde buluşan Türkler, Ermeni anıtının dikilmesine izin veren Belediye Meclisi’ni protesto ettiler. Göstericiler sık sık, “Tarihi tarihçilere bırakalım” Slagonu atıp ellerinde “Tarih tarihcilerin işidir. Siyasilerin değil yazılı dövizler taşıyarak kent merkezine yürüdüler.Evreux Belediye yönetiminin bu tutumunun, Evreux kentinde yaşayan Türk ve Ermeni kökenli vatandaşları karşı karşıya getirme durumunun ortaya çıktığını dile getiren göstericiler, bizi karşı karşıya getiremiyeceksiniz, siz, geçmişte olduğu iddia edilen söylentilere değil, hala günümüzde yapılan soykırımlara bakın, Karabağ’da hocalı’ da yapılan soykırımı görün, Ruanda’da yapılana, Boşnak halkına yapılanları ne çabuk unutup geçmişte olduğu iddia edilen sözde soykırım iddiasını anıtlaştırıyorsunuz. Evreux belediyesi olarak, yalnız Ermeni iddialarını gündeme getirmekle amacınız nedir ? Soruları soruldu toplum tarafından.
Evreux’de yıllardır kardeşce sorunsuz yaşayan Türk Toplumu ile Ermeni vatandaşların arasına nifak tohumları atılmasını anlamıyoruz diyen, Türk Fransız Kültür ve Spor Derneği Başkanı Remzi Şekerci, “Evreux’de Belediye Başkanı tarafından açılışına izin verilen sözde Ermeni soykırımı anıtını protesto amacıyla birçok derneğin ortak görüşü ve katılımıyla buradayız ve yürüyüşü düzenledik. Tarihin tarihçilere bırakılması ve tarihi olaylarla ilgili kararın siyasiler tarafından verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu anıt aynı zamanda burada yaşayan Türk ve Ermeni kökenli vatandaşların bir arada barış içinde yaşama ortamına vurulan bir darbedir “ dedi.
Dernek Başkanı Şekerci, Uluslararası toplumun ve tarihçilerin büyük bölümünün kabul etmediği bir iddiayı Fransa’da bir belediyenin ‘soykırım’ şeklinde bir anıt dikerek provokatif bir tavır almasını kabul etmiyor ve protesto ediyoruz.” diye konuştu. Normandiya Ermeni Dayanışma Derneğince (ANSA) finanse edildiği bildirilen anıt, Evreux Belediye Meclisi kararıyla 21 Nisan’da düzenlenen bir törenle şehir merkezinde açılmıştı. Anıtın açılışına izin verilmesini protesto eden Türk kökenli dernek ve vatandaşlar, Belediye Başkanı Guy Lefrand’a tepki göstermişti. 2006 yılında şehirde benzer bir anıtın dikilmesi gündeme gelmiş, “soykırım” ifadesinin yer aldığı anıtın vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının itirazları sonrası değiştirilmesine karar verilidiğini “anımsatan Remzi Şekerci, ne oldu da 12 yıl sonra bu anıt dikildi ? sorusunu soruyor.