GURBETTE ” ELİ KALEM TUTAN ” KADINLARIMIZ

Değerli Hodrimeydan okurları bu hafta sizlere, gurbet ile eli kalem tutan kadınlarımızdan Şair Fehime Yaramış’ı tanıtmak istiyorum. Kendisiyle Paris’te bir söyleşi gerçekleştirdik. Yeni Anadolu Yayınları, Yayınevi tarafından Yayınlanan “ Ayrı Dünyalar “ Adlı Şiir kitabın yazarı, Fehime hanım, başta şiir kitabı olmak üzere ileriye dönük hedeflerini ve çalışma alanındaki düşüncelerini anlattı. Ben de siz kıymetli okurlarıma olduğu gibi aktarıyorum. Kendimi anlatmam, şiir yazma duygularımı dile getirebilmem belki size çok tuhaf gelecek ama anlatması kolay değil. Diyorum ki bu bana Allah’ın bir vergisi olsa gerek. Ben her zaman Şiir yazmak istemişimdir. Hatta yıllar öncesine dönecek olursak, ilkokul yıllarımda, çocuk aklımla yazmaya başladığım Şiirler var. Dedim ya Şiir yazmak ayrı bir şey, Şiir kitabımın ismi gibi Şiir yazmak da ayrı dünyalar benim için.
Sizin anlatımlarınızdan yola çıkarak, siz normal çalışmanız dışında anladığım kadarıyla Şiir yazmak ruhsal anlamda sizi rahatlattığını düşünüyorum ne dersiniz?
Ben, Uğraşmayı sevdiğim şeylerle uğraşmak yerine, çok kişinin yaptığı gibi geçimi ön planda tutup, Şiir yazmayı zaman, zaman düşüncelerimde hapsetmiş ama uykularımı yarıya bölmüş, sessizlik içinde içimdeki sessizliği mısralar içinde beyaz kağıda dökmeye çalışan biriyim. Kimi zaman yarım kalmış mısralarıma yenilerini, araba kullanırken direksiyon başında eklediğim olmuştur. Her gün yapmak zorunda olduğumuz bir işimiz var, hayatın tüm meşakkati içerisinde işimize odaklanmak zorundayız. Çoğu zaman tek düze bir hayat içinde bulunmak, ister istemez İnsanın içindeki hayallerini harekete geçiriyor ve işte o zaman yazmak geliyor içinizden, ardı ardına sıralamak kalıyor size mısraları bunlar iç dünyanızdaki duyguların bir nevi bütünleşmesi bana göre, ama edebiyat literetürü’nde bu Şiir olarak adlandırılıyor yanılmıyorsam.
Fehime Hanım sizin Şiirlerinizi okuduğumda, farkettim ki büyük bir çok yönlülük olduğunu düşünüyorum. Hayat felsefesi içindeki tüm renkleri bulmak mümkün.
Bazen kendi kendime sorduğum da oluyor. Ben neredeyim cevabına gelince? Tam 30 yıldır ülkemden ayrıyım, çok kişinin hayallerini süsleyen bir Avrupa ülkesinin bir şehrindeyim, yani Paris’te Ama benim hayallerimi bıraktığım şehir İstanbul, yeniden oraya dönüp içimdeki hayallerimi bir gün gerçekleştirme hesabını yapmakla meşgulüm. Ömrümün yarısından fazlası, üç farklı kültür arasında geçti, malum ben Orjini Keldani olan bir Türk vatandaşıyım, 30 yıldır Fransa’da yaşıyorum, Türkçe konuşurken unuttuğum kelimeler var. Ama inanın bana Şiir yazarken unuttuğum dediğim çoğu zaman konuşma esnasında kullanmadığım kelimeler Şiir mısralarının arasına kendiliğinden giriveriyorlar. Baştan da söylediğim gibi Şiir okumayı ve yazmayı sevdiğimi hatırlıyorum. Henüz ilkokul da yazdığım Şiirler oldu.
Şiir yazan bir kadın olarak çevrenden tepki çektin mi ? Mesela, Annen, baban, eşin, yakın çevren veya arkadaşların bu duruma nasıl bakıyorlar ?.
Aileme ve yakın çevreme kalsa şiir yazmamın pek anlamı yok. Fazla ilgilendiklerini düşünmüyorum hatta okuduklarını da, şiir ayrı bir dünya, onu herkes özümsemiş olsaydı çok kişi elinde tuttuğu kalemle not tutacağına hesap yapacağına şiir yazardı diye düşünüyorum. Belki de şiir kitabım yayınlana kadar çok kişi yazdığım şiirlerin yayınlanacak değerde olmadığını bile düşünmüş olanların olduğunu tahmin edebiliyorum. Ama sonuç ortada yayınevi yayınlamasını uygun görüp yayınladı. Kitabım ailemde daha çok eşe dosta, komşulara filan gururla gösterilme işine yaradı. Ben de susup izledim. Bu ilk şiir kitabımın ardından yeni çalışmalarım var, şiir tutkum devam ediyor. Ama, bunun yanı sıra bir roman yazma çalışmam var. Buna kısa bir süre önce başladım, bunu da inşa’allah gelecek 2018. yılı içinde yayınlanacağını düşünüyorum. Konusu mu sürpriz “ diyor Şair Fehime Yaramış. Her insanın kendine göre belirlediği bir hedefi var. Bu hedef doğrultusunda menzile doğru ilerlemekte olanlar çoğunlukta, ama, Şair Fehime hanımın azmi bana göre düşünce birikimiyle önüne çıkacak her hangi bir engeli aşacak gücü onda görüyorum. Başarı için yürüdüğü yola beton duvar örülse, şua olup duvar ötesine geçip yoluna devam güç ve inanç kendisinde var. Başarılar Fehime hanım, yeni şiir ler ve romanlar bekliyor toplum sizden.