İNTERPOL DUYURDU: 173 CANLI BOMBA AVRUPA’DA

İnterpol tarafından hazırlanıp açıklanan liste, şoke etti. Tam 173 canlı bomba şu anda Avrupa ülkelerinde kendilerini patlatmak üzere fırsat kolluyor. Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), terör örgütü DEAŞ mensubu 173 canlı bombanın bulunduğu bir liste yayınladı. Musul’u kaybeden, Rakka’da kuşatılan DEAŞ bu canlı bombaları Avrupa’da intihar saldırısı düzenlemeleri için eğitilen teröristler aramızda dolaşıyor.
ABD istihbaratıyla birlikte listeyi hazırlayan Interpol, 173 ismin Avrupa’da saldırı için eğitildiğini belirtiyor. İstihbarat, Suriye ve Irak’ta elde edilen bilgileri kaynak gösteriyor. Fransız basını, Avrupalı terörle mücadele birimlerinin sahte halifeliği çöken DEAŞ’ın canlı bomba saldırılarına yönelmesinden endişe Duyulduğunu aktarıyor. Geçen Mayıs ayı sonlarına doğru gönderilen çok gizli canlı bomba listesinde yer alan teröristlerin, patlayıcı eğitimi aldıkları belirtiliyor ve uluslararası seyahat edebilen kişiler olduğu belirtiliyor.FBI’ın da katkısıyla hazırlanan liste, tüm Interpol bürolarına iletilmiş durumdu. Listede şüphelilerin isimleri, DEAŞ’a katılma tarihleri, son adresleri, anne isimleri ve fotoğrafları bulunuyor. Interpol, uluslararası ağındaki tüm bürolara listedeki isimler hakkındaki dosyaları kendisine ulaştırmasını istedi. Beklenen bilgiler arasında sınır geçişleri, seyahat geçmişleri, geçmişte işledikleri suçlar, pasaport numaraları, eşgal özellikleri ve sosyal medyadaki paylaşımları yer alıyor. Örgütün, elinde tuttuğu en büyük kent Musul’da tarihi bir yenilgiye uğrayan DEAŞ, halihazırda ‘nin Rakka’da da köşeye sıkışmış durumda.
Son bir yılda işgalindeki topraklarının üçte ikisinden fazlasını yitiren terör örgütü, Avrupa’nın birçok kentinde kamyon veya araçlı saldırı düzenledi. Fransa Paris ve Nice, İngiltere Londra, Almanya Berlin gibi noktalarda gerçekleşen saldırılarda yüzden fazla insan can verdi. Birleşmiş Milletler verilerine göre, iki yıl önce Irak ve Suriye’de 20 bine yakın yabancı militan bulunuyordu. Bunlardan 4 bini kadarının Avrupalı olduğu biliniyor. Söz konusu dört bin DEAŞ teröristinden şu anda kaçının hayatta kaldığı ve ülkelerine dönmeye çalışacağı bilinmiyor.