DÜNYA KADINLARI 8 MART GÜNÜ PARİS’İN REPUBLİQUE MEYDANINDA

Başkent Paris’te 8 Mart 2017 dünya kadınlarının mücadele ve dayanışma gününde çerçevesinde kadınlar haklarını elde etmek üzere Paris’in Cumhuriyet Meydanı (Place Republique) bir araya gelecek olan kadın örgütleri, kendilerine karşı yapılan haksızlıkları protesto edip eşitlik isteyecekler. Kadına karşı yapılan şiddeti kınayacaklar ve Haksızlıkların ortadan kaldırılmasını isteyecekler. Kadın örgütlerinin 8 Mart günü Republique meydanı buluşmasıyla ilgili yapılan bilgilendirme açıklamasında, şu olumsuzlukların kaldırılmasını istediklerine yer verildi: “ Savaşlarda tecavüze uğrayan, fuhuşa sürüklenen, göç ve yoksulluğun kurbanı olmak istemediklerini “ haykıracaklar.
Şavaş değil, Barış istiyoruz, Diktatörlüğü hayır diyoruz, Bunun için de sokağa iniyoruz.
Fransa’da kadınlar erkeklerden yüzde 25 daha az ücret alıyorlar bu eşitsizliğe isyan ediyoruz, ücret eşitliği için bir kere daha sokağa iniyoruz.
Sistemin erkek egemen şiddetini Kabul etmiyoruz. Şiddete maruz kalan kızkardeşlerimizle dayanışma içinde olmak üzere kadınlar olarak o gün beyaz ruban takıyoruz.
Kadınlara yönelik cinsel ayrımcılığa ve horlanmaya hayır demek için sokağa iniyoruz.
Ev ve temizlik işlerini kadınlara has bir sektör gören anlayış ve uygulamayı protesto için süpürgeleri kapının önüne koyuyoruz.
8 mart mücadele ve dayanışma günümüzde “ Çicek “ değil haklarımızı istiyoruz.
Kadın dayanışmasının ve kardeşliğinin pekişmesi için biraraya geliyoruz, örgütleniyoruz ve bunun için sokağa çıkıyoruz.
Haklarımızı savunmak için grev hakkımızı kullanıyoruz, 8 mart günü saat 15h30 dan itibaren grevdeyiz.
Fransa’da önümüzdeki dönem yapılacak seçimlerde haklarımızı ve geleceğimizi savunan platformalarla birlikteyiz, ırkçılığı, ayrımcılığı ve düşmanlığı kışkırtan tüm politikacilara hayır diyoruz.
Barış için kadınların sesi platformu olarak hep birlikte her ulustan kızkardeslerimizle el ele kol kola 8 mart Çarsamba günü saat 17’den itibaren republique meydanında buluşuyoruz” açıklaması yapıldı.