TÜRKİYE’NİN PARİS BAŞKONSOLOSU TANTEKİN GÖREVİNE BAŞLADI

Başkonsolos Görkem. Barış Tantekin, Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu görevine başladı. Ağustos 2014 tarihinde başladığı İKAD Özlük İşleri ve Atama Şubesi, Daire Başkanı olarak görevini yürüten Tantekin, 20 Şubat 2017 tarihi itibariyle, Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu’ndan boşalan Paris Başkonsolosluğu görevine başladı. Başkonsolos,Tantekin, yeni görevinde yapacağı çalışmalarla ilgili olarak aşşağıdaki şu açıklamayı yaptı. Fransa’daki Türk Toplumunun Değerli Üyeleri, Derneklerimizin ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Kıymetli Temsilcileri, Değerli Vatandaşlarımız, Paris’e gelerek Başkonsolosluk görevime kısa bir süre önce başlamış olmaktan mutluluk ve onur duyuyorum.
Mesai arkadaşlarımla ve Başkonsolosluğumuzun tüm çalışanlarıyla birlikte, sizlere her gün en iyi hizmeti sunmak için gayret göstermeyi sürdüreceğiz. Bu anlayışla, görev bölgemizdeki derneklerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileriyle en kısa sürede bir araya geleceğim. Böylece, hem derneklerimizin değerli çalışmalarını yerinde görme imkanım olacak, hem de Fransa’daki Türk toplumunun ortak gündemindeki konuları yüz yüze görüşme ve değerlendirme fırsatı bulacağız.
Görev bölgemizdeki vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın milli, manevi ve kültürel değerlerimizi gelecek kuşaklara taşırken, aynı zamanda yaşadıkları toplumun etkin ve saygın üyeleri olmalarının müşterek hedefimizi oluşturacağına inanıyorum.
Fransa’daki Türk toplumunun kurumsal mevcudiyetini daha da güçlendirerek, Fransa’nın siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve toplumsal hayatına etkin, güçlü ve dinamik katkısını önümüzdeki dönemde de sürdüreceğinden kuşku duymuyorum.
Yoğun bir gündem bizleri bekliyor. Anayasa değişikliği halkoylamasının, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, huzurlu bir ortamda ve herhangi bir aksaklık yaşanmadan başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için Büyükelçiliğimiz ve yetkili Fransız makamlarıyla eşgüdüm içerisinde gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Halkoylamasının hemen ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını görev bölgemizdeki derneklerimizin evsahipliğinde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte kutlayacağız.
Yine 23 Nisan tarihinde Fransız-Türk toplumu bakımından büyük önem taşıdığına inandığım Fransa’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu düzenlenecek. 27 Mayıs’tan itibaren de kardeşlik, dayanışma ve kaynaşmayı hep birlikte yaşayacağımız Ramazan ayını idrak edeceğiz. Tüm bu vesilelerin görev bölgemizdeki Türk toplumunun daha kuvvetli bağlarla kenetlemesine olanak sağlayacağına yürekten inanıyorum.
Selefim ve değerli meslektaşım İhsan Emre Kadıoğlu’na Kasım 2014’ten bu yana yürüttüğü özverili çalışmalar için teşekkür ediyor, yakın zamanda görüşebilmek dileğiyle tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Başkonsolos Görkem. Barış Tantekin, 8 Temmuz 1974 Ankara doğumlu. Damla Tantekin ile evli olan Başkonsolos, bir çocuk babası.
• 1996 yılında Grenoble Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’ni bitiren Tantekin, 2004-2006 yılları arasında Fransız Ulusal İdare Okulu (ENA) Okudu.
• 2000 yılının Nisan ayında Dışişleri Bakanlığı’nda Batı Avrupa Genel Müdür Yardımcılığı (AVGY), Aday Meslek Memuru, Ataşe, olarak göreve başladı.
• Eylül 2004 – Eylül 2007 yılları arasında Paris Büyükelçiliği, Üçüncü Katip, İkinci Katip olarak görev yaptı.
• Eylül 2007 – Eylül 2010 yılları içerisinde Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanlığı, İkinci Katip, Başkatip gibi görevlerde bulundu.
• Eylül 2010 – Ağustos 2014 yılları arasında Vaşington Büyükelçiliği, Başkatip, Büyükelçilik Müsteşarlığı görevinde bulundu.
• Ağustos 2014 – Şubat 2017 tarihleri arasında yürüttüğü, İKAD Özlük İşleri ve Atamalar Şubesi, Daire Başkanı görevinden Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu görevine atanan Başkonsolos Görkem Barış Tantekin, 20 Şubat 2017 tarihinde görevine başladı.