KAHRAMANMARAŞLI DEPREMZEDE BESEY YAZGILI’YA FRANSA OTURMA İZNİ VERDİ

Kahramanmaraşın Pazarcık ilçesinde yaşayan 78 yaşında ki Besey Yazgılı , 6 Şubat Maraş depremimde evinin yıkılması sonucu Fransa da yaşayan kızı Meral Çelikler ve damadı İbrahim Çelikler’in yanına yerleşmiş. Fransa’ya Schengen Vizesi ile gelen sonrasında vizesi biten depremzede Besey Yazgılı Kahramanmaraş’da yaşadığı köyün hala depremden sonra yeniden yapılamamış olması ve köyünde tek başına yaşıyacak olmasından dolayı vizesi bitmesine rağmen Fransa da kalmaya devam zorunda olduğunu söylüyor.

Besey Yazgılı, kızı Meral Çeliker aracılığıyla, Fransa’daki Türklerin Haber Sitesi Hodrimeydan.net adresine e-mail göndermiş ve kısa da bir not düşmüş, “ Büyük iyilik gördüğüm birilerine sizin aracılığınızla teşekkür edip dua etmek istiyorum “ Mesajına istinaden kendilerini aradık ve teşekkür etme amacını öğrenmek istediğimizde, olayı kısaca aşağıdaki şekilde anlattı.

“Doğup büyüdüğüm yaşadığım köyümde ve evimde yaşama şansım kalmadı, sizlerin de bildiği üzere deprem de yerle bir oldu evimiz ve köyümüz, çocuklarım ve akrabalarım yurtdışında yaşadıkları için ben tek başıma kalamayacağım için, kızımın isteği üzerine Fransa’da onların yanında yaşamak zorunda olduğumun bilincindeyim. Ama, Fransa’da kalma izni sorunu yaşayacağımı da biliyordum. Bundan dolayı teşekkür etmek ve dua etmek istediğim kişileri Allah benim karşıma çıkardı.

Fransa’da kızımın yanında kalabilmem için, Paris Barosuna kayıtlı Arzu Özer Torun aracılılığı ile prefecture başvuru yaptık. Ve bana Fransa’da 1 Yıllık oturum izni aldı, iznin alınmasında avukat hanım çok büyük gayret gösterdi. Onun sayesinde Fransa’da kızımın yanında kalabileceğim, bundan dolayı kendisine yardımı için sizin yani basın aracılığıyla teşekkür etmek istedim, dua etmek istedim. Bu teşekkür ilanının bedeli neyse ödeyelim. Ama benim fotoğrafımı basmayacaksınız, yoksa kendi reklamını yaptırdı demesin kimse, benim Fransa’da kalma iznimi almak için nasıl bir gayret gösterdiğini avukat hanımın kendisinden öğrenebilirsiniz “dedi

Yapılan hiçbir iyiliğin karşılıksız kalmayacağını anlamış bulunuyorum ve birde olayı Avukat Arzu Özer Torun Hanımdan dinlemek istedim, duyduklarımı ve öğrendiklerimi bende siz okurlarıma anlatmayı uygun buldum. “ Depremzede teyzemiz bizlerin yanına geldiğinde durumunu anlattı akabinde yaşadığı evin yıkılmış fotoğraflarını temin ettik yaşadığı mahallenin muhtarından güncel durumu anlatır mektup aldık, haber kaynakları , diğer evrak ve deprem kayıtlarını inceleyip derledik ve Avrupa İnsan Hakları Bildirgesinden mevcut yasalara kadar detaylıca bir dilekçe yazarak dosyasını hazırlayıp başvurumuzu yaptık.

Admission exceptionnelle au séjour prosedürü ile teyzemize başvuru dosyası hazırladık ve Le Raincy valiliğinden randevu talep ettik. 93 bölgesinde başvuru için randevu bulmakta zorluk çekmemek için talebimizi direk mahkeme üzerinden başlattık. Montreuil idari mahkemesinden olumlu bir cevap aldık. Mahkeme kararımızın olmasından kaynaklı hızlıca randevu alarak valiliğe dosyamızı teslim ettik. Ve randevu günü Besey Yazgılı teyze ile valiliğe giderek aynı gün 6 aylık recepisse aldık. 6 aylık recepisse süresinin bitimine yakın tekrar talebimizi yineledik ve süre sonunda prefecture den bize olumlu bir cevap geldi ve teyzemize titre de séjour mention ” vie privée et familiale ” 1 Yıllık Fransa’da oturum iznini aldık. Ben şahsen avukatlık mesleği görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi