FRANSIZ POLİSİ UYUŞTURUCU OPERASYONUNA BAŞLADI

İnsanlık için büyük sorun olan uyuşturucu kullanımının her geçen gün artması üzerine bazı ülkeler kendi toplumunu korumak için uyuşturucuyla mücadele başlattı. Türkiye’deki polis operasyonlarının bir benzerini Fransa İçişleri Bakanlığı uygulamaya koydu.Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, uyuşturucu kullanımının arttığı bazı kentlerde , uyuşturucuyla mücadele operasyonları Başlattı. Başta Marsilya olmak üzere, Paris, Dijon, Lille, Seine- Saint-Denis ve Val d’oise gibi uyuşturucu satışının yoğun olduğu yerlere polis ve jandarma baskınları başlatıldı.

Fransa’nın birçok kentinde uyuşturucu çetelerine karşı Operasyon başlatan İçişleri Bakanı Darmanin, 15binin üzerinde polis ve jandarmayı uyuşturucuyla mücadele için görevlendirdi. Polisin yaptığı baskınlarında uyuşturucu ve uyuşturucudan elde edilen para ele geçirilirken 500 yakın kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, basına yaptığı açıklamada, en az göz altına alınanlar kadar uyuşturucu suçuna karışmış olan kişilerin yakalanacağını beklediklerini belirtti. Esrar ve sentetik uyuşturucu kullananların sayısının her geçen gün artması, halk sağlığını ve halkın can güvenliğini tehdit eder hale geldiğini açıklayan Bakan Darmanin, uyuşturucuyla mücadelenin aralıksız olarak süreceğini söyledi.