FRANSA’DA ELEKTRONİK SİGARA YASAKLANACAK MI ?

Sağlık sorununu ön planda tutan Fransa, sigarayla mücadele için yeni bir karar alıp tek kullanımlık da olsa sigarayı yasaklaması gündemde. Çoğunluğu Çin menşeyli bu ürünlerin gençler arasında sigara kullanımını yaygınlaştırdığı düşüncesiyle gelecek günlerde yasaklanması düşünülüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, her yıl 75 bin kişi sigara nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor. Avrupa’nın en çok sigara içen 3. ülkesi arasında olduğu kaydedilen, Fransa, elektronik sigara kullanımında da Avrupa’da ilk üçte yer aldığı belirtildi. Bu durumu göz önünde bulunduran Fransız hükümeti bu konuda önlemleri arttırıyor.

Başbakan Elisabeth Borne, yeni öğretim başlangıcında yaptığı konuşmada, “tek kullanımlık “puff bar” olarak ifade edilen, elektronik sigaraların yasaklanması düşüncesinde olduğuni ifade etti. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerin kullanıldaktan sonro atılan, elektronik sigarayı tercih ediyor. Bu ürün türünün sigaraya göre az zararlı olduğu düşüncesinin kabul edilir bir tarafı bulunmadığını da ifade eden Başbakan Borne, doktorların da karşı çıktığını hatırlattı.

Bu konuda Fransa gençliğini kara günlerin beklediği idiasında bulunan doktorlara destek veren başbakan Borne, Fransa, ergenlik çağındaki her 10 gençten birinin elektronik sigara kullandığının altını çizde ve, elektronik sigara kullanımı da gençleri sigaraya yönelttiğini söyledi. Bazı Avrupa ülkeleri tek kullanımlık elektronik sigara kullanımını Fransa’dan önce yasakladığını dile getiren Başbakan Borne, Belçika, İrlanda’da yasaklama konusunda halkın nabzını yoklarken, Almanya hükümeti tüm aromalı elektronik sigaraları yasakladığını duyurdu.