FRANSA ÜÇÜNCÜ DOZ AŞIYI KİMLERE YAPACAK ?

Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Eylül başında ” Belirli bir yaş üstü ve sağlık sorunu bulunanlar için” 3. doz aşının yapılmasının kaçınılmaz olduğunu doğruladı ve diğer ülkeler gibi Fransa’da üçüncü doz aşı uygulamasını gerçekleştireceğini söyledi.

Fransa Devlet başkanı Macron, Covid-19 virüsüyle mücadele çerçevesinde, diğer ülkelerin yaptığı gibi, “okulların açılışında eğitim döneminin başında” Covid-19 virisüne karşı bir aşı güçlendirme kampanyası düzenleneceğini belirtti ve muhtemelen 3. doz aşı yapılacak. Ama herkes için değil. Yaşlı ve sağlık sorunu olanlar olanlar için üçüncü doz aşı yapılacak “dedi.İsrail ve diğer ülkeler gibi sağlık sorunu ve belirli bir yaş süresinin üzerinde olanlar için üçüncü doz aşı olmaları için Fransa sağlık bakanlığı’nın daha evvel açıklamış olduğunu ifade eden cumhurbaşkanı Macron, bilhassa organ nakli yapılmış kişilerin üçüncü doz aşı olmalarının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, okulların açılışında, “anaokulundan üniversiteye” öğrenciler için sağlık kartının zorunlu olmayacağını, ancak öğrenciler için aşı ve test kampanyaları düzenleneceğini açıklamalarını gençler tarafından yaygın olarak izlenen Instagram ve TikTok da dahil olmak üzere sosyal ağlarda aşı hakkında eğitici açıklamalar yayınlandığını söyledi.

Macron, Birkaç gün içinde zorunlu sağlık kartı uygulama sisteminin yürürlüğe konulması için halka açık yerler olan kafeler ve restoranlar gibi benzeri yerlerde uygulanması için Anayasa Konseyi’nin yasayı onaylamasına bağlı olduğunu ifade etti.