FRANSA’DA SAHTE AŞI SERTİFİKASI SATAN VE ALANLARA HAPİS CEZASI

Fransa’da sahte aşı sertifikası satan da alanda çeşitli cezalara çarptırıldı. Paris’in banliyösü Villepinte de yaşayan bir sağlık çalışanı bir kadın, çalıştığı aşı merkezinden elde ettiği gerçek aşı sertifikalarını para karşılığı aşı olmayanlara aşı olmuş gibi düzenleyip satışını kız kardeşiyle birlikte yapan memure para ve hapis cezasına çarptırıldı.

Bobigny Ceza Mahkemesi’nde hakim önüne çıkarılan iki kız kardeş ile para karşılığı sahte aşı belgesi alan iki kişi çeşitli para ve tecilli hapis cezasına çarptırıldı. Sosyal ulaşım ağı üzerinden 200 eurodan 200 adet Sağlık Sertifikası’nı satışa çıkaran görevli memure kadının evine baskın yapan polis evde çok sayıda farklı kişilere ait sigorta numarası, 20’nin üzerinde hazırlanmış sertifika ele geçirdiği açıklandı.

Polis aşı yaptırmamış kişiler için düzenlenen gerçek sertifikalardan elde edildiği düşünülen 7 bin euro ele geçirdi. Para karşılığında gerçek sertifika düzenleyen aşı merkezi görevlisi memurenin evinde sertifika satın alan iki müşteriye ait bilgiler de yer aldığı vurgulandı. Aynı şekilde suç ortağı olduğu belirtilen kızkardeşinin evinde yapılan aramada 10 bin euro nakit para ele geçirildi.

Sahte belge düzenleyen aşı merkezi çalışanı memureye komisiyon karşılığında müşteri kazandıran kişi kendisi için ve diğer müşteriler için aldığı 19 adet düzenlenmiş sahte sertifaka üzerinde yakalanması üzerine polis tarafından gözaltına alınıp işlem yapıldığı kaydedildi. Bobigny mahkemesi tarafından suçu sabit görülen aşı merkezi çalışanı memure 6 ayı tecilli olmak üzere 18 ay hapis ile 10 bin euro para cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, zanlıya yardım ettiği belirlen kız kardeşi için ise 6 ay tecilli hapis ve 3 bin euro para cezası verdi. 19 adet sertifika satın alan müşteri 2 ay tecilli hapis cezası ile 1500 euro para cezasına çarptırılırken, bir adet sertifika alan diğer bir müşteri 1500 euro para cezası ödemeye mahkum oldu.