MISIR KRALİÇESİ NAZLI’NIN KOLYESİ PARİS’TE SERGİDEN ÇALINMAKTAN SON ANDA KURTULDU

Mısır Kraliçesi Nazlı’nın tarihi Kolyesi Paris’teki sergide çalınmaktan son anda kurtuldu. Paris’teki Doğa Tarihi Müzesi’nde dünyaca ünlü mücevher ürüteci mağazası Van Cleef & Arpels işbirliğiyle düzenlenen “Kıymetli Taşlar” sergisinde sergilenen Mısır Kraliçesi Nazlı, kızı Prenses Fevziye’nin Kahire’deki düğünü için Van Cleef & Arpels mücevher mağazası 1939 yılında özel sipariş üzerine hazırladığı 200 karatlık kolye çalınmaktan son anda kurtuldu.

Paris’te üç kişilik hırsızlık çetesi, Mısır Kraliçesi Nazlı’nın 1939 yılında kızı Fevziye’nin düğünü için dünyaca ünlü mücevher mağazası Van Cleef & Arpels’e özel sipariş ederek hazırlattığı kıymetli tarihi kolye, Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilendiği sırada üç hırsız tarafından çalınmak üzereyken son anda kurtarıldığı belirtildi. Soygun planlayan üç hırsız amacına ulaşamadan yakalanıp tutuklandıkları açıklandı.Üç kişilik hırsızlık çetesinin çok kıymetli ve ünlü kolyeyi çalmak için aylarca hazırlık yaptıkları ortaya çıktı. Doğa Tarihi Müzesi’nde “Kıymetli Taşlar” sergisinde sergilendiği sırada soygunu planlayan üç hırsız, tarihi kolyeyi çalamadan yakalanıp tutuklandılar. Eski Mısır kraliçesi Nazlı’nın kaybolan görkeminin simgesi olan ünlü kolye, Göz kamaştırdığı kadar uğursuzluk da getirdiği söyleniyor.

İran’ın müstakbel Şahı Prens Muhammed Rıza Pehlevi ile evlenen Mısır Prensesi Fevziye, annesi ” ana kraliçe ” Nazlı. Kral Fuad’ın ölümünden sonra üç yıl dul kalan uzun siyah eldivenlerin eşlik ettiği gecede giydiği elbisesi üzerinde son kez görülen bu görkemli kolye aradan geçen 81 yıl sonra Paris’teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde yeniden ortaya çıkıyor Parisli güzel mücevher evi Van Cleef & Arpels’in miras koleksiyonunda.