FRANSA’DA SİLAH VE SİGARA KAÇAKÇISI 4 TÜRK TUTUKLANDI

Fransa’nın Montargise kentinde yaşayan dört silah ve sigara kaçakçılığı yapmaktan tutuklandı. Fransız basınında yer alan habere göre Ömer U. kişi Türkiye’den satın aldığı kuru sıkı 12 tabancalar üzerinde değişiklik yaparak, kullanılacak normal tabanca haline getirilen her bir tabancayı 1200 ila 1500 euro dolayında sattığı belirtildi.

Silah ve Sigara kaçakçılığının 2019 ve 2020 yılları arasında gerçekleşen kaçakçılık olayının mahkemesi 13 Ocak 2021 tarihinde Montargise mahkemesi kaçakçılık olayına karışan 4 Türk vatandaşına 1 ila 4 yıl arasında hapis cezası verdiği kaydedildi. Mahkemede silah kaçakçılığı yaptığını Kabul eden Omer U adlı kişi kuru sıkı tabancaları Türkiye’den getirdiğini Kabul etti ve Montargis kentindeki Türk esnafın kendi güvenliklerini sağlamak için onlara satmak istediğini, yoksa toplu silah kaçakcılığı yapma düşüncesi olmadığını mahkemede verdiği ifadesinde belirtti. İlk işi olduğunu ifade eden 44 yaşındaki Ömer U, amacım biraz para kazanmaktı, ama ilk işimde yakalandım. Türkiye’den tabanca getirip satma fikrini yiğenim İlyas ile yaptığımız görüşmede kazançlı bir iş olacağı fikirini verdiğini, aam toplu silah kaçakçılığı yapmadan yakalandıklarını söyledi. Silah ve sigara kaçakçılığı dışında başka bir düşüncelerinin olmadığını ifade eden İlyas U, kara para aklama gibi bir sistem düşünmedikleri konusunda mahkeme heyetine ısrar ettiğini yazan gazete, kuru sıkı tabancaları normal ateşli silah haline getirme bilgi ve yeteneğine sahip olduğunu Kabul ettiğini yazdı.

Ömer U silah kullanmada uzman olmadığını, ilk defa eline silah söylerken, diğer sanıklardan Muzaffer K, silah kullanımında acemi olduğu anlatıldı. Tüm bunların polisin telefon dinleme sonucu elde edilen bilgiler arasında olan tabanca ve Belçika’dan getirilip satılan kaçak sigaralardan büyük para kazandıkları öğrenildi. Belçika’dan getirilip sattıkları kaçak sigaralar için 102.000 euro para cezası kesildi.

Sadece silah kaçakçılığı ile uğraşan Ömer U, için üç yıl hapis cezası verilirken. İlyas U ve Muzaffer K, da sigara kaçakçılığından 4 yıl altı ay hapis cezası aldılar. Olayla fazla ilgisi olmamasına ragmen, olaylarda gözcülük görevi üstlenen Muzaffer K, küçük kardeşi Haydar K, ise bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.