FRANSIZ SOSYALİST PARTİ MERKEZİNDE GARİP BİR HIRSIZLIK OLAYI !

Fransız Sosyalist Parti Merkezine hırsız girdiği öğrenildi.Fransa ana muhalefet partisi Sosyalist Parti (SP) Ivry-sur-Seine’deki geçici olarak taşındığı Parti Merkezine gece giren hırsız, yeni ve kaliteli son model bilgisayarlar yerine eski bilgisayarları alıp götürmesi parti yönetimi tarafından garip karşılandı.

Fransız mezah gazetesi Canard Enchaîné yazdığına göre Sosyalist Parti Merkezine giren hırsız, Sosyalst Parti Birinci Sekreter Olivier Faure ve personel şefinin çalışma odalarına girmiş. Hırsız, Parti Merkezi’nin penceresini zorlayarak ıçıp girdiği binada büyük ebatta yerleştirilmiş olan alarm kutusunu açıp çalışmaz hale getiren hırsız Sosyalist Parti Merkezi’ne girmek için, yüzünü gizlemiş ve parmak izi bırakmamak için eldiven takmış ve ikinci kattaki pencereden girip zemin kattaki alarm sistemini bozmuş.

Parti Merkezi’nde çalışan bir görevlinin açıklamasına göre hırsız bir kaç eski model bilgisayarları çalmış. Ancak çalınan bilgisayarların hiçbirinde hassas bilgi verileri bulunmuyormuş. Çünkü Covid-19 Salgını nedeniyle çok kişi evden dizüstü bilgisayarlarla çalışma yapıyormuş. Sosyalist Parti Merkezi’nde bulunan hassas verilerin çoğu dışarıdaki depolama merkezlerinde saklandığını belirten PS sözcüsü Pierre Jouvet, hiçbir hassas verinin çalınmadığını, ancak yine de bu garip hırsızlığı merak ettiklerini söylüyor. Komplo teorisini düşünmek istemiyoruz.

Bizi şaşırtan şey, hırsızın girip karıştırdığı yer birinci kat olduğunu belirten Parti Sözcüsü, Pierre Jouvet, “Hırsız, Olivier Faure’un ofisine yakın olan personel şefinin defterlerini karıştırmadan önce uzun süre Parti birinci Sekreterin dolaplarında arama yapmış diye belirtiyor Pierre Jouvet. Ayrıca hırsızın girdiği odalardan birinde nakit yüz euro para olmasına rağmen hırsız paraya dokunmamış olması da düşündürücü bulunuyor.

Sosyalist Parti PS’nin patronu ve danışman Jonathan Kienzlen, “Şaşırtıcı olan, en pahalı bilgisayarları değil diğer eski bilgisayarları alması. Bizde, Parti Merkezini biri izlenimi bıraktı diyor ve ekliyor, mali güçlük içinde olan parti, Paris’teki rue Solférino’daki tarihi merkezin tadilat yapılacağı için ve komünist Partinin bir kalesi konumunda bulunan Ivry-sur-Seine banliyösüne geçici olarak merkezi taşımış olduklarını ve Parti merkezinin burda olduğundan da çok kişinin haberi olmadığını düşünüyoruz ” şeklinde açıklıyor.