FRANSA’DA DANIŞTAY; POLİS VE JANDARMANIN, KİŞİLERİN SİYASİ VE DİNİ İNANCINI FİŞLEMESİNE ONAY VERDİ

Fransa’da Danıştay genişletilmiş istihbarat dosyalarını yetkilendirir En yüksek idare mahkemesi, sendikaların siyasi görüşler, sendika üyeliği ve sağlık verilerinden bahseden dosyaların “tehlikeliliğini” kınayan taleplerini reddetti.

Geçen yıl Ekim ayında başkent Paris’in Boulevard Saint-Germain’deki Extinction Rebellion eylemi sırasında tutuklananlarla ilgili Danıştay doğruladı. Polis ve jandarmalar, bundan böyle devlet güvenliği adına siyasi görüşleri, kişilerin siyasi düşünce ve inançları da dahil olmak üzere sendika üyeliklerini ve sağlık verilerini dosyalayabilecek a

En yüksek idare mahkemesi konumundaki Danıştay, kayıt imkânlarını genişleten, polis memurlarına ve jandarmalara “siyasi görüşlerini”, “felsefi ve dini inançlarını” ve “sendika üyeliğini” belirtme yetkisi veren üç kararnameye olumlu olduğu düşünce görüşünü verdi. Daha önceleri polis ve jandarmanın görevi “etkinlikleri” listelemekle sınırlıydı.
Sosyal ağlarda yayınlanan tanımlayıcılar, fotoğraflar ve yorumların yanı sıra “belirli bir tehlikeyi ortaya çıkaran” psikolojik ve psikiyatrik bozukluklar da listelenecekler arasına dahil edildi. Gerçek kişilere ek olarak dernekler gibi “tüzel kişiler” de hedef alınmaktadır.

Danıştay, yargılamalarda, ‘acil durum prosedürü ‘ benzeri durumlar için CGT, FO veya FSU dahil olmak üzere çeşitli sendika merkezleri tarafından ve ayrıca Avocats France Avuktlar Sendikası tarafından kabul edilemez görüşü bildirilen, Polis ve jandarmanın kişisel düşünce ve inanç verilerini fişlemesi Danıştay tarafından üç kararnamenin orantısız bir şekilde düşünce, vicdan ve din özgürlüğünü veya örgütlenme özgürlüğünü ihlal etmediği düşüncesiyle onadı.

Kamu güvenliğine yönelik saldırıların önlenmesi, Jandarmanın bilgi edinme yönetimi ve kamu güvenliğine yönelik saldırıların önlenmesi gibi hassas durumlar ile memurların işe alınmasından önce elde edilen kamu güvenliğiyle bağlantılı idari soruşturmaları çerçevesinde değirlendirilmiş olup

İçişleri Bakanlığı’na göre geçen Kasım ayı başında çeşitli güvenlik birimlerince fişli bulunan 350 bine yakın kişinin kayıtlı olduğu bunların, önceden holiganlar ve gösteri ve yürüyüşlerde şiddet yanlısı kişilerle sınırlı olan bu dosyalar, artık terörist faaliyetlerden şüphelenilen veya Cumhuriyet kurumlarının bütünlüğüne zarar verme ihtimali olan” kişilerin verilerini de listeleyecek.

Danıştayın bu kararını eleştirenler ise ; özgürlük savunucularına göre, İçişleri Bakanlığı’nın “fikir suçu yaratma” veya kitlesel gözetleme arzusu « olarak ileri sürülmesi, İçişleri Bakanlığınca defalarca reddedilmişti.