DÜNYACA ÜNLÜ FRANSIZ MODACI PİERRE CARDİN ÖLDÜ

Dünyaca ÜnlüModacı Pierre Cardin, tedavi gördüğü hastanede 98 yaşında hayata elveda dedi. Ailesi tarafından duruyulan habere göre, ünlü modacı Pierre Cardin tedavi gördüğü başkent Paris’in Neuilly semtindeki Amerikan Hastanesi’nde hayatını kaybettiği duyuruldu.

Ünlü modacı Pierre Cardin, Fransa’nın Haute-Couture alanında Fransa’nın ismini dünyada üst sıralara taşıyan modacılar arasında yer almıştı. Türkiye’den gelen bir çok terziye moda evinde çalışma imkanı veren Cardin, Türkiye’yi ve Türkleri sevdiğini söylerdi.

Son yıllarda bir çok modacının hazırladığı aykırı ve uçuk modeller olarak adlandırılan modelleri Pierre Cardin, yıllar evvel çizip ve dikip düzenlediği defilelerde teşhir etmişti. Daha önceleri kadın terzisi ve kadın giyimi üzerine çalıştığı halde 1950 yılların sonlarına doğru erkek giyimine daha fazla ağırlık verdiği gözlenmişti.

Modacı Cardin, aynı zaman da sanat ve kültüre ağırlık veren bir kişilikti. Amerika Birleşek devletlerinden, Çin Halk Cumhuriyetine, Eski Sovyetlerbirliği Rusya’dan Arap Yarımadasına kadar bir çok kıta ve ülkede, Pierre Cardin marka giysileri ve parfüm benzeri aksesuarlar pazarlanıyor

Paris’teki ünlü Maxim Restoranlarından sonra Maxim Oteller zinciri ve kendi ismini taşıyan müzesi de bulunan Cardin, 1991 yılında Unesco kültür elçisi seçildi.
Dünyanın tam 125 ülkesinde, 840 lisansa sahip olan Pierre Cardin, yaratıcı kişiliği ileri görüşlü popülerliğini korumasını bilen ve moda konusunda söz sahibi olan bir kişilik idi.
Pierre Cardin ile gazeteci olarak iki kez karşılaşmıştım.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Pierre Cardin’in Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’nin sağ köşesinde bulunan mağazasından bir takım elbise alacağı bilgisi ulaşınca iki saat evvel mağazanın önün nöbete durmuştum. Şans eseri Pierre Cardin mağazada olması dolayısıyla Türkeş’e size bu takım yakışır lacivert bir takım almasını tavsiye etmişti.

Alparslan Türkeş, ceketi giydi ve model olarak ceketin anka kısmında yırtmaç bulunuyordu, Bu olmaz dedi. Çünkü ben silah kullanıyorum arkadaki açıklığın yanlarda olması benim tercihimdir ” demesi üzerine, Cardin bir an şaşırdı ve hemen kendisine Türkeş’in eski bir subay olduğu izah edildi. Aynı renk yanlarda yırtmacı olan bir takım alarak Cardin’in mağazasından ayrılmıştı.

Başka bir karşılaşmam ise, Azerbaycan Televizyon’u Pierre Cardin ile röportaj yapmak istedi. Çünkü Cardin Bakü’ye mağaza açacakmış, bundan dolayı kendisiyle röportaj yapılması istenilmişti. O zamanlar Azerbaycan televizyonunun Paris’te muhabiri olmadığı için, bunu benden istemişlerdi. pierre Cardin ile, müzeye dönüştürülen Pierre Cardin evinde röportajı yapmıştım. Dünyaca ünlü Fransız markası Pierre Cardin markasının yaratıcısı Pierre Cardin 29 Aralık 2020 tarihinde hayata gözlerini yumduğunu öğrendik.