PARİS’İN KUZEYİNDE ESNAFI HARACA BAĞLAYAN ÇETE ÇÖKERTİLDİ

Paris’in Kuzeyinde esnafı haraca bağlayan çete çökertildi. Başkent Paris’in kuzey banliyösü La Courneuve ve çevresindeki 4000’in üzerinde esnafı haraca bağlayan haraç çetesinin 10 adamı yakalandı. Tutuklanan haraç çetesi üyesinin, işyerlerini basıp zorla haraç aldıkları, haraç vermeyen esnafın iş yerlerini kundaklayıp ateşe verdikleri belirtildi.

Geçen yıl 11 Nisan tarihinde La Courneuve banliyösünde bir restoranı kundaklayıp yakan haraç çetesi 2019 yılından beri esnaflara kankusturan haraç çetesine istenilen parayı vermeyen bir kasap, bir bakkal, bir fast-food restoran yakılarak büyük maddi zarara uğratıldığı anlaşıldı.Tutuklanan 10 haraç çetesi üyesinin esnaf üzerinde güçlü bir endişe duygusu yaratttığı kaydedildi. Polisin yakalayıp mahkemenin tutukladığı 10 haraç çetesi üyesi kişilerin ev ve üzerlerinde yakalanan uyuşturucu ve nakit paraya da el konuldu. 18 ila 30 yaşlarındaki erkeklerden oluşan çete özellikle, video gözetim görüntülerinin ve tanıklıkların tesbiti sayesinde esnafın haraç kurbanı olduğunu hızlı bir şekilde belirleyebildiler.

Bazı iş yeri sahiplerinin işyerinin güvenliğini sağlayabilmek için tuttuğu güvenlik görevlilerine ödeme yapmak için her ay büyük meblağlar ödemeye zorlandığı ve bunu ” Pizzo ” isimli İtalyan mafyası tarafından, iş yerlerine güvenlikçi temin etmek ve büyük paralar kazanmak için yapıldığı söyleniyor. Polis’e yakın bir kaynak. Bazı iş yerleri sahiplerini bu sistemle yıldırım kaçmalarını sağladıktan sonra iş yerlerine İtalyan mafyasının el koyduğu iddia edildi.