FRANSA: 2’NCİ NÜKLEER TAHRİKLİ UÇAK GEMİSİ İNŞAA EDİYOR

Fransa ikinci nükleer tahrikli uçak gemisini inşaa ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın mevcut uçak gemisi Charles de Gaulle’den daha büyük ikinci ucak gemisini inşaa edeceğini ve bunun da Charles de Gaulle gibi nükleer tahrikli olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron, EDF’nin nükleer ısıtıcı üretici merkezi Framatome sanayi dahilinde bulunan Creusot’a yaptığı ziyarette, “Askeri nükleer olmadan, sivil nükleer olmaz” açıklamasında bulundu. “Stratejik geleceğin de nükleer endüstriden geçtiğini ifade eden Macron, Donanmamızı donatacak olan gelecekteki uçak gemisinin, Charles de Gaulle gibi, nükleer tahrikli olması kararlaştırıldığını ” söyledi. Macron, İkinci uçak gemisi kesin olmamakla 2038 yıl sonuna doğru hizmete girebileceğini söyledi.

Fransa’nın ikinci uçak gemisiyle ilgili olarak da Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yaptığı açıklamada, Charles de Gaulle uçak gemisinin yaklaşık iki katı büyük olacağını belirten Bakan Parly, yeni yapılacak geminin 75 bin ton ağırlığında ve 305 metre uzunluğunda olacağını belirtti.

Yeni proje aşamasındaki savaş uçaklarını da taşıyabilecek kapasitede olcak şekilde inşaa edilecek yeni uçak gemisi, gelecekte savaş uçaklarının, mevcut olanlara göre 8 ile 10 ton daha ağır olacağı ifade ediliyor. Mevcut savaş uçakları 22 ila 24 ton dolayında bulunuyor.
Yeni uçak gemisi 30 savaş uçağı taşıyabilecek ve aynı zamanda elektromanyetik rampalar yerleştirilerek çok yönlü kullanılabilir halde olacağı vurgulandı. Ayrıca, olumsuz hava şartlarında bile kullanılabilecek gözcü uçaklar ile helikopterler ve dronları taşıyacağı gibi, nükleer reaktör bulunduracak. Devlete ikinci uçak gemisinin toplam maliyeti 5 milyar euro dolayında olacağını belirtildi.