FRANSA’DA TERÖR SORUŞTURMASI 12 YAŞA İNDİ

Fransa’da terör soruşturması 12 yaşa indi. Radyo France İnter haber sitesinde yer alan biri habere göre, Fransa’nın Strazburg kentinde 12 yaşlarındaki 2 öğrenci hakkında “terör propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

France İnfo habersitesinin haberine göre, Strazburg Savcılığından yapılan açıklamada, kentteki bir okulda, boğazlanarak öldürülen öğretmen Samuel Paty için düzenlenen anma töreninde 12 yaşlarındaki 2 öğrencinin katil zanlısına destek mesajı içeren ifadeler kullandığına yer verildi.

12 yaşındaki 2 öğrenci hakkında terör propagandası yapmak suçlamasıyla soruşturma açıldığı belirtildi. Ayrıca, başka bir okulda ise 8 ve 9 yaşındaki 2 ilkokul öğrencisinin Paty’i anma töreni kuralına aykırı davranışlarda bulundukları gerekçesiyle okul yönetimince bu durumun üzerinde durulacağı açıklandı.

Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, radyo France Inter de yaptığı açıklamada, öğretmen Samuel Paty için düzenlenen törenlere saygı göstermeyen öğrencilerin cezalandırılacağını ifade ettiği belirtildi.