FRANSA’DA ÖĞRETMEN KATİLİNİ HAKLI GÖSTEREN TUNUSLU MİLLETVEKİLİNE SORUŞTURMA

Başkent Paris yakınlarındaki bir banliyöde meydana gelen baş kesme olayıyla ilgili olarak, cinayeti işleyen kişiyi konuşmasıyla haklı çıkarmaya çalışan, Tunuslu bir milletvekili öldürülen Fransız öğretmeninin öldürülmesini haklı göstermesinin ardından soruşturma başlatıldığı öğrenildi. İslamist Milletvekili “Peygambere zarar veren herkes onun sonuçlarına katlanmalı “şeklinde yaptığı konuşma için soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Olay açıklamalarıyla ilgili olarak, Tunus polisi, bağımsız Milletvekili Rached Khiari’nin, Fransız öğretmeninin kafasının kesilmesini “peygambere yapılan herhangi bir saldırının” sonucunun “varsayılması” gerektiğine inanarak haklı çıkarmasının ardından soruşturma başlattı. Cuma günü serbest konuşma dersi sırasında öğrencilerine İslam Peygamberi Muhammed’in karikatürlerini gösteren 47 yaşındaki öğretmen Samuel Paty, görev yaptığı okuldan evine dönerken 18 yaşında olduğu açıklanan Çecen asıllı kişi tarafından kafası kesilerek öldürülmesi. Fransa’da nefret ve korku uyandıran bir saldırı olarak nitelendi.

Tunus koalisyon hükümeti üyesi olan İslamcı hareket Karama oluşumu altında seçilen bağımsız Tunus milletvekili Rached Khiari, kendine ait olan Facebook sayfasında şöyle yazdı: “Muhammed Peygambere yapılan herhangi bir saldırı suçların en büyüğüdür. İster bir devlet isterse bir grup veya kişi olsun, bunu yapan herkes, yaptığının sonuçları ve yansımasının sorumluluğunu üstlenmelidir. ” sözlerini içeren yorumu, kimi İnternet kullanıcıları tarafından eleştirilmiş, ancak bazıları tarafından memnuniyetle karşılanmış olduğu kaydedildi. Ayrıca bağımsız Milletvekili Rached Khiari’nin özel bir Tunus tv kanalında yaptığı konuşma programı iptal edildiği açıklanırken, Milletvekili, dokunulmazlığından vazgeçmeye hazır olduğunu söyledi.

Dokunulmazlığı konusunda, başsavcı yardımcısı Mohsen Dali, şu an için herhangi bir adli soruşturma açılmadı, ancak adli olarak Facebook’ta “terörizm davalarında uzmanlaşmış bir birim gönderinin içeriğini araştırmakla görevlendirdi” dedi. İncelemeyi yapan bu birim daha sonra ön soruşturmanın sonuçlarını savcılığa iletecekğini, Tunus Başbakanı Hichem Mechichi, Fransız mevkidaşı Jean Castex ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında Tunus halkının “taziyelerini” dile getirdi. Hichem Mechichi, ülkesinin “İslam’la hiçbir ilgisi olmayan her türlü aşırılık ve terörizmi” reddettiğini vurguladı ve “ifade ve inanç özgürlüğüne saygı gösterilmesi” gereğini vurguladığı belirtildi.