FRANSA’DA TELEFONLA TİCARİ REKLAM YAPANLARA CEZA GELİYOR

Fransa’da Telefon Üzerinden Yapılan Ticari Reklamlar İçin Ağır Ceza Uygulanacak.Fransa Ulusal Meclis’inde kabul edilen bir yasa gereği bundan böyle ticari amaçla telefon üzerinden reklamcılık yapık kişilere rahatsızlık veren kişi ve kuruluşlara ağır para cezası geliyor. Özel kişilere 75 bin euro, tüzel kişilere de 375 bin euroya varan cezalar kesilecek. Yeni yasa sayesinde telefon yoluyla reklam yapan kişi ve şirketlerin insanları reklam amaçlı taciz etmelerinin önüne geçilecek.

Fransa’da son yıllarda iyice artan ve bir çok insan için rahatsız edici boyutlara ulaşan telefon reklamcılığına karşı yeni yasayla birlikte yeni tedbir getiriliyor. Bir çok insan için kabus boyutuna ulaşan telefon aramalarıyla yapılan ticari reklamcılığın taciz boyutunu aştığını ifade eden tüketici derneklerinin girişimiyle yapılan şikayet nihayet Ulusal Meclis’te dikkate alındı. Ulusal Meclis’te kabul edilen düzenleme sayesinde izinsiz yapılan taciz boyutundaki telefon reklamcılığı için ağır cezalar uygulanacak. Ulusal Meclisi’te oy çokluğuyla kabul edilen yeni yasaya göre, ürün veya hizmet satmak amacıyla kişiler ve şirketler tarafından reklam için yapılan telefon aramaları can sıkıcı boyuta ulaştığına kanaat getirmesi sonucu Ulusal Meclis sıkı kontrol ve yerinde alınması gereken tedbirler getirildi. Haftanın belli gün ve saatlerinde izin alınmadan kişilere telefon yoluyla yapılacak tüm telefon reklamcılığının şikayet edilmesi istenirken, ispatlandığı takdirde özel kişiler 75 bin ve tüzel kişilerde 375 bin euroya varan para cezası ödeyecek.

Daha evvel de geçerli olan yasa telefon yoluyla reklam tacizciliği yasasının yaptırımları, yeni çıkarılan yasayla birlikte ağırlaştırıldı. Daha evvel özel kişiler 5 bin euro öderken bu yolla reklam yapan şirketler ise 15 bin euro ceza ödüyordu.Fransa Merkez Sağ Partisi UDI tarafından önerilen yasa tasarısı önceki gün mecliste kabul edilerek yasa haline getirililen karar için yerinde ve önemli bir adım olduğu görüşü bildiren tüketici dernekleri, yasanın daha sert ve yaptırım gücünün fazla olmasını beklediklerini yeni yasanın içerik bakınımdan yetersiz olduğunu açıkladılar.