FRANSIZ PROFESÖR RAOULT : FRANSIZ BİLİM KURULU İLAÇ FİRMALARININ ETKİNİSDE

Fransa’da Covid-19 virisüyle ilgili yaptığı açıklamalara gündem oluşturan Prof. Didier Raoult, Fransa Ulusal Meclisi Covid-19 Salgını Araştırma Komisyonu’nun sorularına verdiği cevapta ” Fransa Bilim Kurulu ile Tabipler Odası Başkanı’nı sert bir şekilde eleştirip, Kurulu’un ilaç firmalarının etkisinde olduğunu ileri sürdü.

Pr. Dr. Raoult, Tabipler Odası Başkanı’nı Covid-19 salgını gerektiği şekilde idare edemediğini söyledi. Koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı açıklamalarla, Fransa’nın gündeminde yerini alan Marsilyalı Profesör Raoult, yaptığı kritik açıklamalarla Fransız medyasında gündem oluşturdu. Covid-19 Salgını Araştırma Komisyonu’nun hidroksi klorokin ilacının kullanılması yönünde görüş belirten Prof. Raoult, bu ilacın kullanılmasına karşı olan sağlık kuruluşlarını eleştirdi.Fransa Bilim Kurulu’nun, ” Bilimle yakından uzaktan ilgisinin bulunmadığı ” iddiasında bulunan Prof. Doktor Raoult, Özellikle sıtma hastalığının tedavisinde sıkca kullanılan Hidroksiklorokin ilacının kullanılmamasını Bilim Kurulunun istemiş olduğunu belirten Prof. Raoult, Remdevisir adlı bir ilacı üreten Amerikan Gilead şirketinin, Hidrosiklorokin adlı ilancın yasaklanmasında önemli bir rol oynadığını belirtti.

Prof. Raoult, ” Bu durum karşısında, Tabipler Odası Başkanının yerinde ben olsaydım istifa ederdim. Salgının başından beri tartışmalara neden olan Hidroksiklorokin ilacının olumsuz etkilerinin olumlu etkilerinden daha az olduğunu savunan Dr. Raoult, şu ana kadar geliştirilen en iyi tedavi yöntemi olduğu zamanla anlaşılacaktır. Gerçekler bir gün ortaya çıkacak. Ama kaybedilenler geri gelmiyecek “dedi.