PARİS’İN CHAMPS-ELYSEES CADDESİ 2030 VİZYONUNA HAZIRLANIYOR

Başkent Paris’in ünlü Champs-Elysees caddesi 2030 hazırlanıyor. Kentsel Planlama komitesi tarafından « Geleceğin Champs-Elysees’i nasıl olmalı ? anketine 450.000 kişi katıldı ve 100. 000 kişi bu konudaki düşüncelerini söyledi. « Daha ekolojik daha yeşil bir Champs-Elysees ve huzurlu bir cadde « olması isteği ortaya çıktı.

Champs-Elysées caddesi, “Vizyon 2030” projesinin hayal edildiği şekliyle, Etoile Meydan’ından olası görünümü fotoğraftaki şekliyle yansıtıldı. Paris ve çevresinde yaşayan vatandaşlara, Kentsel Planlama komitesi tarafından Champs-Elysees caddesi üzerinde nasıl bir değişiklik yapılmasını düşünürdünüz ? sorusu soruldu : 2.000’den fazla kişinin projeyle ilgili düşüncesini ve yapılması gereken değişiklik konusunda teklifi olduğu öğrenildi.

Yapılan tekliflerin çoğunluğu ise Champs-Elysées caddesini yeşillendirme fikri akla geliyor, ancak etrafındaki betonlarla değil toprağa ağaç dikerek. Kalıcı bir bitki örtüsüyle yeşillendirilmesi teklifinde bulunuyorlar. Champs-Elysées Komitesi başkanı Jean-Noël Reinhardt için, elde edilen bu sonuçlar “daha güzel bir cadde statüsüne daha huzurlu, hoş ve daha uyumlu bir şekilde yapılma isteği kişisel olarak kendisini mutlu ettiğini belirtiyor.

Parisliler ve çevre sakinleri Champs-Elysées’in geleceği konusunda endişe duyan vatandaşlara. 14 Şubat-4 Haziran tarihleri arasında, 20 Dakikalık bir süre ayırıp
Champs-Elysées’nin geleceğine dair vatandaş olarak düşünce ve fikirleri öğrenilmek istenilmişti.

Kentsel Planlama komitesi “Böyle bir katılım beklemiyorduk. Bu rekor sayılabilecek bir katılım oldu. Parislilerin caddeye bağlılıklarını ve aynı zamanda fikirlerini vererek somut dönüşümlerine somut bir şekilde katılma arzusunu göstermeleri komutiyi sevindirdiğini söylüyor. Champs-Elysées Komitesi Başkanı Jean-Noël Reinhardt.

Champs-Elysées Komitesi tarafından başlatılan bu istişareden 100.000 seçmenin önerdiği 2.000 teklif arasından altı büyük trend ortaya çıktı. En çok ortaya çıkan fikir caddeyi güçlü bir şekilde yeniden canlandırmak istenilmesiydi.

Ancak “kaldırımlardaki ağaçların etrafı çevrilip, onların nefes almasına ve yağmurdan faydalanması unutulmamalı deniliyor. Bununla birlikte, arabaların yolu ve caddenin bozulması halinde aşırı radikal yeşillendirme fikri yeniden gözden geçirilebilmesi tavsiye ediliyor.