MACRON; KORONAYA KARŞI KAZANILAN ZAFER BENİ MEMNUN ETTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Halka sesleniş konuşmasında « Virüse karşı kazanılan zaferden « mutlu olduğunu söyledi. Koranavirüs Covid-19 salgınının başından beri 4. defa « Ulusa Sesleniş » konuşması yapan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, virüse karşı alınan tedbirler sonucu kazanılan ilk zaferden mutlu olduğunu söyledi.

15 Haziran günü itibariyle deniz aşırı iki bölge dışında Fransa geneli yeşil bölge kapsamına alınmıştır. Okullar, kreşten ortaokula kadar tüm okulların 22 Hazirandan itibaren açık olacağını belirten Cumhurbaşkanı Macron, herkesin çocuklarını okula gönderecek dedi.

Yarından itibaren yaşadığımız bu krizin sayfasını kapatıp yeni bir sayfa açacağız. Covid-19 salgını dolayısıyla konulan tedbirler ve yasaklar sonrası yapılması gereken ilk şey yaşanılanlardan ders çıkarmamız gerekiyor diyen iCumhurbaşkanı Macron, yapılan yardım ve devlet harcamalarını karşılamak için vergi arttırımı olmuyacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Macron, ülke ekonomisinin yarından itibaren açılacak olan restoran ve kahvehanelerin tam kapasite faaliyete geçirileceğini söyledi. Fransa’nın Avrupa ile olan sınırları yarın, diğer ülkelerle 1 Temmuzdan itibaren açılacağını belirtti.

Toplantı ve gösteriler ile çeşitli etkinliklerin sınırlı şekilde devam edeceğini ifade etti.
Covid-19 Virüsünü tamamıyla ortadan kalkmış kabul edemiyiz. Hala aktif olduğunu düşündüğünü belirten Cumhurbaşkanı Macron, yoğun kalabalıkları bir araya getiren toplantı ve gösterilerin sınırlandırılmaya devam edeceğini söyledi.

Huzurevleri ile Yaşlı Bakım Evleri konusuna da değinen Macron, yarından itibaren bu yerlere yapılacak ziyaretlerin önünde hiçbir engel kalmadığını ifade etti.Yeniden normal yaşamımıza kavuşup, yeniden özgürlüğün tadına varıp. Eski günler ile yeniden buluşacağız. Ama şunu unutmamalıyız. Daha uzun süre sosyal mesafe kuralları ile tedbirlere uymamız gerekiyor bu salgının üstesinden gelebilmemiz için dedi.

Ülkemiz ile birlikte dünya ekonomisi büyük çapta etkilendiğini biliyoruz. Ekonomi durmuş durumda. Güçlü, bağımsız, ekolojik ve sağlam bir ekonomiyi yeniden tahsis etmek öncelikli görevimiz olacaktır. Şirketler ve çalışanlar için ve de dar gelirliler için 500 milyar euro seferber edildiğini belirtmem gerekiyor.

Tüm ekonomik zorluklara rağmen, harcamalarımızı karşılamak için vergi arttırımına gitmeyeceğiz. Diğer ülkelerle mukayese ettiğimizde ülkemiz hala en ağır vergi uygulayan ülkelerin başında geliyor. Zorlukların üstesinden gelebilmemiz için, çalışarak, daha fazla üreterek, kimseye bağımlı kalmadan geliştirilecek güçlü bir ekonomik model ile bu sorunları ortadan kaldıracağımıza inanıyorum.

İş yerlerinin, işten çıkarmalardan kaçınmak gerek Ekonomik krizi aşmak için işçi çıkarılmasına karşıyız. Bu konuca işçi ve işveren sendikalarıyla görüşüldüğü ve olabildiğince işten çıkarmaların en aza indirilmesi için çalışıldığını söyledi.

Son günlerde ülkenin kanayan yarası olan, Irkçılığa ve anti-semitizme fırsat verilmeyeceğini ifade eden Macron, Afrika kıtasıyla olan ilişkilerin yeniden yapılandırılacağını söyledi.

Fransa’nın geçmişteki koloni tarihi ile ilgisi olan isimlerin kamu binalarında veya kamu alanlardan kaldırılıp silinmesi yönündeki tartışmalara son noktayı koyan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın tarihindeki hiçbir izi silmeyeceğini söyledi.

Polis ve Jandarma teşkilatlarına yönelik söylemler konusuna da değinen Macron, Güvenlik güçleri Cumhuriyet düzeninin temel direğidir.
Geleceğimizi kaos içinde yeniden inşaa edilemez dedi.