ULUSLARARASI ÖDÜLLÜ FOTOĞRAF YARIŞMAMIZ SONUÇLANDI

Hodrimeydan haber sitesi tarafından bu yıl 29 Ekim 2019 -29 Nisan 2020 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen Uluslararası Paris Ödüllü Fotoğraf Yarışması sonuçlandı.

İlk olarak 29 Ekim 2018 tarihinde Fransa’daki Türklerin Haber sitesi Hodrimeydan tarafından düzenlenen Uluslararası Paris Ödüllü Fotoğraf Yarışması 29 Nisan 2019 tarihinde son bulmuştu. 628 yarışmacının katıldığı yarışmada birincilik ödülünü Paris’ten Dr. Serdar Dalkılıç, ikincilik ödülünü yine Paris’ten Yaşar Cihan, üçüncülük ödülünü ise Türkiye Trabzon’dan Necdet Bozali kazanmıştı. Jüri Özel Ödülü’nü ise Sakarya’dan Cengizhan Türkoğlu’nun gönderdiği fotoğraf kazanmıştı.

Hodrimeydan haber sitesi yoğun istek üzerine 29 Ekim 2019 tarihinde ikinci ödüllü fotoğraf yarışmasını başlattı. 29 Nisan 2020 tarihinde son bulan yarışmaya 2075 yarışmacı gönderdikleri fotoğraflarla katıldılar.

Geçen yıl ödüle layık ilk üç fotoğraf halk jürisi tarafından beğini yoluyla belirlenmişti. 9 uzmandan oluşan jürimiz ise yalnız özel jüri ödülünü kazanan fotoğrafı belirlemişti.

Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmaya hile karıştırma teşebbüslerinin tespit edilmesi, gerek katılımcıların emeği, gerekse uzmanlarımızın değerlendirmeleri ve vaktine olan saygımızdan dolayı yarışma kurallarında değişikliğe gitmemize neden oldu ve halk oylamasının iptal edilmesi, kazananların 12 kişilik jürimiz tarafından belirlenmesi kararlaştırıldı.

Jüri, ilk aşamada 15 Mayıs 2020 itibarıyla 2075 fotoğraf arasından dereceye giren 244 fotoğrafı belirledi. Sonrasında her juri üyesinin seçtiği 20 fotoğraf arasında kesişen fotoğraflar belirlendi ve jüri bu kez 10 fotoğraf arasından, birinci, ikinci, üçüncü ve jüri özel ödülünü belirledi. Dr. Serdar Dalkılıç ise buna ilaveten öncüsü olduğu Prestij Ödülü’nün sahibini belirledi.

İşte bu yıl düzenlenen Hodrimeydan Uluslararası Paris 2. Ödüllü Fotoğraf Yarışması ödüllerini kazananlar:
Birinci: Özkan Olcay, “Tozlu Yolculuk” adlı fotoğrafıyla
İkinci: Elmas Cumcu, “Çığlık” adlı fotoğrafıyla
Üçüncü: Musa Talaşlı, “Düğün Yemeği” adlı fotoğrafıyla
Jüri Özel Ödülü : Ekrem Şahin, “Çocuk” adlı fotoğrafıyla
Dr. Serdar Dalkılıç Prestij Ödülü: Selma Kotancı, “Oyun” adlı fotoğrafıyla

Geçen yılki yarışmanın sonunda Paris’te düzenlediğimiz ödül töreninde katılımcıların katılım sertifikalarını, kazananların ise ödüllerini teslim etmiştik.

Bu sene dünyayı saran koronavirüs salgını karşısında Fransız hükümetinin toplantıları yasaklamış olmasından dolayı ödül törenimizi düzenleyemiyoruz. Yine de önümüzdeki aylarda ödüllü ve beğeni toplayan fotoğrafları siz değerli takipçilerimizi ağırlayacağımız bir mekanda sergileyebilmeyi ümit ediyoruz.

Bu sebeple, yarışmacılar bu sene katılım sertifikalarını alfabetik listedeki sıraya göre indirebilecek. (Listeyi görmek için tıklayın.) Yarışmayı kazanan fotoğraf sahiplerinin ödülleri ise önümüzdeki günlerde adreslerine havale edilecek.

Tüm katılımcılarımızı ve ödül sahiplerini tebrik ediyor, değerli jüri üyelerimize katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.