GAZETECİ ERİC ZEMMOUR; PARİS’TE “TÜKÜRÜKLÜ “ SALDIRIYA UĞRADI

Fransa’da 2016 yılında yayınlanan bir televizyon programında söylediği “İslamofobik “ sözler dolayısıyla hakkında dava açılan gazeteci Eric Zemmour, Paris Temyiz Mahkemesi, Zemmour’un sözlerinin tüm Müslüman toplumunu hedef aldığı ve ayrımcılığı teşvik ettiği için suç olduğunu açıklamış ve gazeteciyi 5 bin euro para cezası ödemeye mahkum etmişti.

Gazeteci, Zemmour, “ Müslümanlara İslam ve Fransa arasında seçme şansı verilmesi gerekir. Fransa 30 yıldan beri işgal altında. Banliyölerde oturan başörtülü genç kızların cihat ederek o toprakları İslamlaştırma kavgası içinde oldukları” iddiasında bulunmuştu. Zemmour; 2011 yılında da yabancı karşıtı sözlerinden dolayı yargılanmış olmasına ragmen Le Figaro gazetesindeki köşe yazılarında ve sık sık davet edildiği tv programlarında yabancı ve İslam düşmanlığını çağrıştıran sözleriyle tanınıyordu.

Eric Zemmour, 2 gün evvel Paris’te sokak da yürüdüğü sırada, elinde alış veriş çantası olan bir kişi, Zemmour’u bir süre arkasından takip edip sözlü olarak hakaret ve tehdit edici sözler sarfeden bu kişi, elindeki cep telefonuyla, gazeteci Eric Zemmour’u tehdit edip tükürürken Zemmour’la birlikte kendi görüntüsünü kaydetmiş.Bu görüntüleri de “ Snapchat “ adlı sosyal paylaşım ağında yayınlaması üzerine, Paris Cumhuriyet savcılığı tarafından Zemmour’u tehdit edip tüküren kişi hakkında soruşturma açtığı duyuruldu.

Gazeteci Eric Zemmour’a karşı yapılan “ Şiddet ve Tehdit ve aynı zamanda, tükürülerek aşağılama olayı “ Birçok Kurum ve kişi tarafından kınandı. Bu saldırıyı kınayanlar arasında Kadın-Erkek Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlène Schiappa, Cumhuriyetçi partiden Christian Jacob, Senatör Gérard Larcher ve çeşitli basın kuruluşları ile Licra adlı dernek tarafından kınandı.