FRANSA: DIŞARDAN İMAM VE ÖĞRETMEN GELMESİNİ İSTEMİYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, siyasal İslam ve “İslamcı ayrılıkçılığa” ülkesinde yer olmadığını vurgularken, “Fransa topraklarında Türk kanunları olmaz” diyerek Ankara’nın gönderdiği ‘imam’ ve ‘öğretmenlere’ yer olmadığının altını çizdi. Mulhouse kentini ziyareti sırasında basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Siyasal İslam’ın Fransa’da yeri yok” dedi. Macron, “İslamcı ayrılıkçılık” ile mücadelenin Müslümanlara karşı olmadığını ifade etti.
Mulhouse’u ziyareti sırasında gençler ile bir buluşma gerçekleştiren Macron’a kimi gençler, İslamcılık tartışması ile “damgalandıkları” eleştirisinde bulundu. Cumhurbaşkanı, “Damgalamamak gerekiyor çünkü hepimiz Fransız kadın ve erkekleriz, ama artık insanların vaatte bulunmadığını iddia ederek Cumhuriyet’i terk etmesine izin vermemeliyiz” dedi.
Macron’un Mulhouse’a yaptığı ziyarette çok sayıda bakanın da hazır bulunduğu dikkat çekti. Macron, “ Ülkedeki İslam bazılarının radikalleşmesi ve Siyasal İslam’a doğru yönelen kişiler olduğunu belirtti ve çok sert hareketlerle birlikte kriz yaşıyor. Sadece şunu söylemek istiyorum; Siyasal İslam’ın yeri Fransa’da yok” dedi. Cumhuriyet rejimi vaat ettiklerini yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Macron, “Ayrılıkçılığa karşı mücadele etmemiz gerekiyor çünkü, Cumhuriyet sözlerini tutmazsa, başkaları yerini doldurmak isteyeceğini” söyledi. Kendi stratejisinin iki ayak üzerine kurulu olduğunu anlatan Macron, bunlardan ‘zorlayıcı’ olanın yurtdışından ibadet yerlerinin finanse edilmesi veya sözleşme dışı okullarda çocukların eğitimi olduğunu vurguladı. Macron, ikinci ayağın ise radikal İslamcı kesimlerin örgütlendiği semtlerde ‘cumhuriyetin yeniden buralarda kendi rejimini kabul ettirmesi gerektiğini belirtti.                                              Emmanuel Macron, radikal İslamcılığın yayılmasına karşı atılacak adımların bazılarını sıraladı. Bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucu birçok ibadethanede ‘cumhuriyet değerlerine’ aykırı konuşmalar yapıldığı bu yönde faaliyetler olduğunu dile getiren Macron, artık yurtdışından konsolosluklar aracılığıyla imam getirilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.Macron, halen Tunus, Cezayir, Fas ve Türkiye ile anlaşmalar kapsamında yıllık 300 imam geldiğini; bunun 2021’den itibaren sonlandırılacağını söyledi. Macron, bununla birlikte Ramazan ayı boyunca yurtdışından vaiz getirilmesi uygulamasının son bulacağını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dışarıdan gelenlerin birçoğunun Fransızca bilmediğini vurguladığı konuşmasında, Türk imam veya Türkçe öğretmenlerinin getirildiği ELCO adlı uygulamaya son verileceğini belirtti.Macron, bir soru üzerine verdiği cevapta, “Düşünün ki, Fransa Cumhuriyeti’nde yaşayan 80 bin çocuğu Fransızca bilmeyen öğretmenler tarafından eğitiliyor, Cumhuriyet için bu bir sorundur” dedi. Yurtdışından imam getirilmesi uygulaması nedeniyle yaşanan sorunlara dikkat çeken Macron, birçok yerde laiklik ve Cumhuriyet karşıtı vaaz verildiğini görülüp işitildiğini ifade etti.                                                           Bu sorunların aşılması için anlaşmanın olduğu Cezayir ve Fas hükümetleriyle oldukça ‘verimli’ görüşmeler yaptıklarını söyleyen Macron, ismini vermediği ve son zamanlarda Fransız basınında bu konuda haberlerin yayınlandığı ve söylemek istediği ülkenin ‘Türkiye ‘ olduğu tahmin edilen ülke ile müzakerelerde olumlu sonuç alınmadığını dile getirdi.
Bir gazetecinin Türkiye’yi ‘kızdırmaktan endişe edip etmediği’ sorusuna cevap veren Macron, amacının gerginlik yaratmak olmadığını belirten Macron, “Kimseye de müsamahakâr olmayacağını” söyledi.