FRANSA’DA SARI YELEKLİLERİN OLAYLI YILDÖNÜMÜ EYLEMİ

Fransa’da iktidarı sarsan ve 52 haftadır devam eden Sarı Yelekliler Hareketi, 1’inci yıl dönümü eylemleri için ülke genelinde 53’üncü kez sokağa çıktılar. Harekete mensup gruplar tarafından Cumartesi günü Fransa genelinde 140 eylem yapılacağı çağrısı yapıldı.
Genel olarak Sarı Yelikliler eylemi başkent Paris’te yoğunlaştı. Hükümet, şiddet olayları korkusuyla polis teşkilatını tam kadro görevlendirdi. Tam bir yıl önce, 17 Kasım 2018’de, akaryakıt vergilerine zammı protesto etmek için sokaklara dökülen Sarı Yelekliler, ülkede siyaseti değiştiren hareketin birinci yıl dönümünde, kapsamlı eylemler düzenleyecek. Günlerdir sosyal medya üzerinden hazırlanan Sarı Yelekliler, “hareketin ivme kaybettiği” eleştirilerinin de doğru olup olmadığını hükümete gösterme düşüncesiyle eylem başlattılar.
Çok sayıda Sarı Yelekli, birinci yılı, sembolik olarak hareketin ilk başladığı ve haftalarca on binlerce kişinin katıldığı eylemlere sahne olan Champs Elysees caddesinde kutlamak için geldiler. Polis göstericileri hükümetin gösteri için izin vermediği cadde üzerinden uzaklaştırmaya çalıştı göstericilerin israrla olay yerinde kalmak istemeleri sonucu polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis göstericilere karşı ara sokaklarda gaz kullandı. Paris’i çevre yolundan giriş kapıları eylemciler tarafından kapatılmak istendi, çevre yolunda barikatlar kuran göstericiler araçların geçişini engellediler, yer yer polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis paris içinde bir çok metro istasyonu ile banliyo tren istasyonlarını kapattı. Polis bir çok göstericiyi gözaltına alındığını duyurdu. Paris’te erken saatlerde başlayan Sarı Yelekli göstericilerin eylemleri, Fransa’nın diğer büyük kentlerinde de aynı şekilde devam ettiği söyleniyor.